Modena

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Emilia-Romania
GPS: N: 44°38'46.00", E: 10°55'33.00"
Modena
Modena - panorama
Modena to miasto w północnych Włoszech, położone w dolinie rzeki Pad około 10 km w kierunku południowym od Toskańsko-Emiliańskich Apeninów. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka etruska, a później gallijska osada. W 218 roku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy przekształcili ją w jedną ze swoich licznych kolonii i nazwali Mutina. Wtedy też dzięki korzystnemu położeniu na na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych rozpoczął się okres rozwoju Modeny, który trwał przez blisko pięć kolejnych stuleci. Kres świetności miasta nastąpił wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. W kolejnych wiekach ze względu na swoje położenie miasto było wielokrotnie wykorzystywane jako baza w czasie wojen z barbarzyńcami. Ze względu na wylewy Padu i powodzie miasto było kilkukrotnie zalewane i opuszczane. Na przełomie XI i XII wieku Modena stanowiła własność Matyldy Toskańskiej (1046-1115), a w czasie wojen Gibelinów z Gwelfami miasto opowiedziało się po stronie cesarza Fryderyka II. W 1598 roku po włączeniu Ferrary do Państwa Kościelnego, książę Cezar d'Este (1561-1628) przeniósł do Modeny swoją stolicę jednocześnie czyniąc z niej księstwo. Ostatecznie w 1860 roku miasto została włączone do Królestwa Sardynii, a niespełna rok później stało się częścią Królestwa Włoch.

Zwiedzanie
Modena nie stanowi tak atrakcyjnego turystyczne ośrodka jak Wenecja czy Florencji, ale mimo to warto tu się zatrzymać i obejrzeć kilka zabytkowych budowli. Najcenniejszym budynkiem miasta jest usytuowana przy głównym placu miejskim (Piazza Grande) monumentalna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Geminiana (Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku i obecnie uważana jest za jeden z najpiękniejszych romańskich kościołów w Italii. W jej wnętrzu znajduje się grobowiec patrona miasta św. Geminiana, do którego corocznie 31 stycznia ściągają tłumy pielgrzymów. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się wybudowana w XIV stuleciu gotycka krzywa wieża (kolejna we Włoszech) zwana Torre Ghirlandina. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Modeny to m.in. XVII wieczny kościół św. Wincentego (Chiesa di San Vincenzo), budynek ratusza miejskiego, wybudowany w XVII stuleciu Pałac Książęcy (Palazzo Ducale), XVII wieczny kościół Voto (Chiesa del Voto) oraz wybudowany w XVIII wieku przez rodzinę Este okazały Palazzo Dei Musei. W 1997 roku miejska katedra w Modenie wraz z placem Piazza Grande na którym się znajduje zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W 1935 roku w Modenie urodził się słynny włoski śpiewak operowy (tenor liryczny) Luciano Pavarotti.
- W pobliżu Modeny znajdują się słynne zakłady samochodowe Ferrari i Maserati.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na Sycylii - Etna (3340 metry n.p.m.) jest najwyższym czynnym wulkanem Europy i najwyższą górą Włoch poza masywem alpejskim. Kratery oraz zbocza Etny w okresie zimowym bardzo chętnie są wykorzystywane przez narciarzy. Jeden ze starożytnych mitów opowiada, że jakoby we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, który został zamknięty tam przez Zeusa.
Reklama
Polub nas