Zamek w Rochester (Rochester Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Anglia
Miejscowość: Rochester
GPS: N: 51°23'22.29", E: 0°30'4.74"
Zamek w Rochester
Zamek w Rochester - panorama
Rochester to niewielkie miasto w południowo-wschodniej Anglii (hrabstwo Kent), położone nad rzeką Medway około 50 km w kierunku wschodnim od centrum Londynu. Jednym z jego najcenniejszych zabytków są usytuowane nad brzegiem rzeki w samym sercu miasta majestatyczne ruiny średniowiecznego zamku normańskiego. Warownia ta wzniesiona została w drugiej połowie XI wieku w miejscu starożytnego rzymskiego portu. Głównym inicjatorem budowy twierdzy był przybyły do Anglii z Saint-Étienne w 1070 roku normański biskup Gundulf. Zadaniem nowej twierdzy maiła być kontrola strategicznego punktu przeprawy przez rzekę. W swojej burzliwej historii zamek ten był wielokrotnie oblegany i niszczony przez nieprzyjacielskie wojska. Dziś po tej niegdyś potężnej warowni pozostały malownicze ruiny, które bardzo chętnie odwiedzane są przez turystów. Z jej murów rozpościera się malownicza panorama rzeki Medway oraz odległych wzgórz hrabstwa Kent. Odwiedzając Rochester warto także zobaczyć wybudowaną na przełomie XI-XIII wieku imponującą gotycką katedrę (Cathedral Church of Christ and the Blessed Virgin Mary). Jest to druga (po Canterbury) najstarsza angielska chrześcijańska świątynia.

Karol Dickens
W Rochester przez wiele lat mieszkał słynny angielski powieściopisarz Karol Dickens (1812-1870). Po śmierci uznany został za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu powieści społeczno-obyczajowej drugiej połowy XIX wieku. Jednym z jego najpopularniejszych dzieł jest wielokrotnie wydawana i ekranizowana "Opowieść wigilijna".
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas