Säntis

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Kanton: Appenzell Innerrhoden
Strona Internetowa: www.saentisbahn.ch
GPS: N: 47°14'57.00", E: 9°20'36.00"
Säntis - panorama
Säntis (2502 metry n.p.m.) to góra we wschodniej Szwajcarii, położona w Prealpach Szwajcarskich (Préalpes Suisses) stanowiących część Alp Zachodnich. Na jej wierzchołek najłatwiej dostać się startującą z przełęczy Schwägalp kolejką linową. Z uwagi, że jest to najwyższa góra całego pasma o znacznej wybitności to z jej wierzchołka roztacza się przepiękna panorama na okoliczne szczyty alpejskie oraz malownicze doliny należące aż do sześciu sąsiadujących ze sobą krajów (Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Liechtensteinu, Włoch i Francji). Pierwszy obiekt turystyczny na szczycie góry wybudowany został już w połowie XIX wieku. Była to niewielka oberża, otwierana dla gości jedynie w sezonie letnim. Jednak dopiero po wybudowaniu pierwszej kolejki linowej w 1935 roku Säntis przekształcił się popularny ośrodek turystyczny. Obecnie znajdują się tu dwie restauracje z panoramicznymi oknami, taras widokowy, wieża transmisyjna oraz stacja pogodowa (góra słynie z ekstremalnych warunków pogodowych, które z reguły występują tylko w wysokich Alpach). Na Säntis prowadzi także pieszy oznakowany szlak turystyczny ze schronisk Tierwis (2085 metrów n.p.m.) lub Schafboden (1729 metrów n.p.m.). Z uwagi jednak na wysokogórski charakter i trudne warunki pogodowe wymaga on dobrego przygotowania oraz obycia z wysokością.

Ciekawostki
- Nazwa góry Säntis używana jest od niepamiętnych czasów i pochodzi od wyrażenia Sambatinus, które w języku romansz oznacza "urodzonego w sobotę".
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas