Bursa

Turcja
Kraj: Turcja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Bursa
GPS: N: 40°16'14.70", E: 29°3'20.69"
Bursa
Bursa - panorama
Bursa to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Turcji, położone u podnóża północnego stoku masywu górskiego Uludağ (2543 metrów n.p.m.) na terenie starożytnej krainy Bitynii. Jego historia sięga 186 roku p.n.e., kiedy to ówczesny król Bitynii Prusjasz I polecił założyć tu osadę nazwaną później na cześć jego imienia - Prusa. Bardzo szybko rozwinęła się ona jeden z ważniejszych ośrodków handlowych regionu. W 74 roku n.e. miasto dostało się pod panowanie Rzymian, którzy doceniając korzystne działanie miejscowych gorących źródeł, przekształcili je w popularne uzdrowisko. W VI wieku cesarz Justynian polecił wybudować tu liczne wspaniałe pałace oraz kąpieliska termalne. Po upadku Cesarstwa Pursa dostała się pod panowanie Bizancjum. Wtedy też pozostawało ono w cieniu takich ośrodków jak Nikaja (obecnie İznik) czy Nikomedia (obecnie İzmit). W 1075 roku miasto zostało zajęte przez Seldżuków, a w 1096 roku w czasie I wyprawy krzyżowej przejęli je chrześcijanie. Po zdobyciu Konstantynopola przez krzyżowców Pursa weszła w skład Cesarstwa Nikei, a po odzyskaniu stolicy w 1261 roku ponownie w skład Cesarstwa Bizantyjskiego. W 1326 roku po kilku oblężeniach miasto zostało podbite i zajęte przez Osmanów. Zaraz potem przemianowano je na Bursa i ustanowiono stolicą imperium. Funkcje tą miasto pełniło zaledwie do 1365 roku, kiedy to Ottomanie zdobyli Edirne i tam przenieśli centrum administracyjne. Mimo to Bursa dalej dynamicznie się rozwijała i stanowiła ważny przystanek na trasie licznych karawan podążających ze wschodu na zachód.

Zwiedzanie
Obecnie Bursa to nowoczesny ośrodek miejski z blisko półtoramilionową populacją. Miasto szczyci się niebywałą wręcz ilością zieleni i określane bywa bardzo często mianem Yeşil Bursa (Zielonej Bursy). Wielowiekowa historia pozostawiła tu także wiele niezwykle cennych i ciekawych zabytków. Najważniejsze z nich to m in. wzniesiony w latach 1396-1400 na polecenie Bejazyda I - Wielki Meczet (Ulu Camii), XIV wieczny Meczet Orhana Gaziego, Cytadela Hisar, znajdujące się przy placu Heykel Muzeum Miasta Bursy, Most Irgandi, kompleks Zielonego Meczetu (Yeşil Camii) z grobowcem Mehmeda I, liczne zabytkowe osmańskie domy oraz kilka rozległych średniowiecznych bazarów (Koza Han, Fidan Han i Emir Han). Warto także wybrać się kolejką na okoliczną górę Uludağ, z której rozpościera się przepiękna panorama całego miasta.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na przełomie 1987 i 1987 roku w czasie prac wykopaliskowych jakie prowadzone były w jaskini w Yarimburgaz (około 30 km od Stambułu) odkryto skamieniałości przodków człowieka pochodzące sprzed około miliona lat. Jest to jak dotychczas najstarsze tego typu znalezisko jakiego udało się dokonać poza Afryką.
Reklama
Polub nas