Budapeszt (Budapest)

Węgry     UNESCO
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Pest
Populacja: 1 698 106
Powierzchnia: 525 km²
GPS: N: 47°29'54.26", E: 19°2'26.73"
Budapeszt
Budapeszt - panorama
Budapeszt to stolica i zarazem największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju nad rzeką Dunaj. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. Jakiś czas później zdobyta i zajęta została przez Rzymian, którzy założyli to jedną ze swoich zbrojnych kolonii zwaną Aquincum. Jej głównym zadaniem miała być kontrola przeprawy przez Dunaj. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się kolejno w ręce Hunów, Ostrogotów a później Longobardów. Ostatecznie na początku X wieku osiedlili się tu Węgrzy. W średniowieczu po obu stronach Dunaju funkcjonowały dwa niezależne miasta. Pełniąca funkcję stolicy Węgier znajdująca się na prawym brzegu rzeki Buda, oraz lewobrzeżny Peszt. Od 1242 roku Buda pełniła funkcję stolicy Węgier, a niespełna sto lat później stałą się oficjalną rezydencją królów. Swój pierwszy większy okres rozkwitu ośrodki te przeżywały na przełomie XIV i XV wieku. Były to czasy panowania Zygmunta Luksemburskiego i Macieja Korwina. Wtedy to Buda oraz Peszt obok Wiednia, Pragi i Krakowa zaliczane były do największych ośrodków miejskich i handlowych w Europie. W XVI wieku miasta wraz z większą częścią Węgier dostały się pod panowanie Tureckie. Spowodowało to znaczne spowolnienie ich rozwoju, które trwało aż do 1868 roku, kiedy to Buda została zdobyta przez wojska habsburskie. Pod panowaniem Austriaków Buda oraz Peszt przeżywały swój kolejny wielki rozkwit. W miastach powstało wówczas wiele nowych imponujących budynków, a w 1849 roku zostały one połączone pierwszym stałym kamiennym mostem zwanym obecnie Mostem Łańcuchowym lub Mostem Széchenyiego. W swym obecnym kształcie miasto powstało w 1873 roku z trzech połączonych ze sobą jednostek administracyjnych; znajdującej się na prawym brzegu Dunaju królewskiej Budy, położonej na północy Óbudy oraz lewobrzeżnego Pesztu.

Zwiedzanie
Dziś Budapeszt to jedno z największych i najpiękniejszych miast Europy. Wielowiekowa historia pozostawała po sobie wiele niezwykle cennych, pięknych zabytkowych budowli. Jeną z największych i najbardziej rozpoznawalnych jest położony nad brzegiem Dunaju (Peszt) monumentalny budynek parlamentu. Gmach ten powstał w latach 1885-1904 i reprezentuje styl neogotycki, a jego powierzchnia użytkowa wynosi około 17 tysięcy metrów kwadratowych. Pozostałem ważne zabytki Budapesztu to m in. usytuowany na malowniczym wzgórzu XIII wieczny (przebudowany w XVIII i XIX wieku) Zamek Królewski (Buda), blisko 100 metrowa Bazylika św. Stefana, zbudowany w latach 1839-1849 imponujący Most Łańcuchowy, gotycki kościół Macieja, Łaźnie Széchenyiego, Hotel New-York Palace, Wyspa Małgorzaty, Wielka Synagoga (największa synagoga w Europie i druga co do wielkości na świecie), kościół św. Mateusza oraz pozostałości po starożytnym mieście Aquincum.
Zdjęcia [132]
Budapeszt
Miasta carston· 589
Budapeszt
Miasta carston· 536
Budapeszt
Miasta carston· 508
Budapeszt
Miasta carston· 525
Budapeszt
Miasta carston· 574
Budapeszt
Miasta carston· 601
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Po klęsce rewolucji (Wiosna Ludów) i wojny niepodległościowej w 1848 roku 13 węgierskich generałów i oficerów oraz byłego premiera Batthyánya skazano na śmierć. Wyroki wykonano 6 października 1849. Jedna z legend, którą stworzyli handlarze winem, mówi, że jakoby po egzekucji austriaccy oficerowie stuknęli się na toast piwem i w związku z tym stukanie się piwem na Węgrzech jest do dziś źle widzianym i obraźliwym gestem.
Reklama
Polub nas