Murmańsk

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód murmański
GPS: N: 68°58'14.57", E: 33°4'52.35"
Murmańsk to miasto w północnej Rosji, położone nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Założone 4 października 1916 roku (wg obowiązującego wówczas w Cesarstwie Rosyjskim kalendarza juliańskiego był to 21 września) jako Romanow na Murmaniu (Романов-на-Мурмане). Nazwa ta została nadana na cześć rządzącej wówczas Rosją dynastii Romanowów. "Murmań" zaś stanowi rosyjską nazwę ziem położonych nad Morzem Barentsa (pierwotnie samych wybrzeży, następnie całego lądu, zwłaszcza Półwyspu Kolskiego), która powiązana jest etymologicznie z germańskim słowem Norman - człowiek północy, jakim w średniowieczu określano ludy zamieszkujące Skandynawię.
Murmańsk posiada niezamarzający przez cały rok port, rozlokowany w przeszło 50 kilometrowym fiordzie. Jest to największe miasto leżące na tej szerokości geograficznej, które zamieszkiwane jest przez przeszło 300 tyś ludzi.
Miasto posiada sztuczne jezioro, rozległy malowniczy park oraz delfinarium.

Murmansk in motion from Aleksandr Bergan on Vimeo.

Czy wiesz że?
Matrioszka (матрёшка) to słynna rosyjska zabawka, która stanowi dziś jeden z symboli tego kraju oraz najczęściej kupowaną pamiątkę. Składa się z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Najczęściej jest ich 8 albo 6. Przedstawia dziewczynę w stroju ludowym, ale bywają także matrioszki z wizerunkami znanych polityków. Pierwsza taka lalka powstała prawdopodobnie w 1890 roku, a ogromną popularność zdobyła 10 lat później na Światowej Wystawie w Paryżu. Od tamtego czasu tego typu drewniane lalki zaczęto produkować masowo.
Reklama
Polub nas