Murmańsk (Мурманск)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód murmański
GPS: N: 68°58'14.57", E: 33°4'22.99"
Murmańsk
Murmańsk - panorama
Murmańsk to miasto w północnej Rosji, położone nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią, około 50 km od otwartego morza. Założone 4 października 1916 roku (wg obowiązującego wówczas w Cesarstwie Rosyjskim kalendarza juliańskiego był to 21 września) jako Romanow na Murmaniu (Романов-на-Мурмане). Nazwa nadana została na cześć rządzącej wówczas Rosją dynastii Romanowów. "Murmań" zaś stanowi rosyjską nazwę ziem położonych nad Morzem Barentsa (pierwotnie samych wybrzeży, następnie całego lądu, zwłaszcza Półwyspu Kolskiego), która powiązana jest etymologicznie z germańskim słowem Norman - człowiek północy, jakim w średniowieczu określano ludy zamieszkujące Skandynawię. Spośród niewielu ciekawych budowli i atrakcji jakie spotkać można w Murmańsku na uwagę zasługuje sobór św. Mikołaja (patrona marynarzy), Muzeum krajoznawcze, położone nad Jeziorem Siemionowskoim Oceanarium, Muzeum Historii Żeglugi Morskiej oraz usytuowane w najstarszym budynku miasta (z 1927 roku) Muzeum Sztuk Pięknych. Będąc w Murmańsku warto także wybrać się na znajdujące się tuż za miastem wzgórze z pomnikiem Żołnierza Armii Czerwonej skąd rozpościera się przepiękna panorama całego Murmańska oraz jego portów. Miasto posiada także niezamarzający przez cały rok port, rozlokowany w przeszło 50 kilometrowym fiordzie. Murmańsk to także największe miasto leżące na tej szerokości geograficznej, które zamieszkuje przeszło 300 tyś ludzi. Funkcjonują tu dwie szkoły wyższe oraz Polarny Instytut Naukowo-Badawczy. Duża część Obwodu Murmańskiego, w tym całe wybrzeże Morza Barentsa, to strefa zamknięta i obcokrajowcy muszą uzyskiwać specjalne zezwolenie, aby się tam udać

Ciekawostki
- W pobliżu Murmańska w miejscowości Zapoliarnyj znajduje się najgłębszy na świecie odwiert sięgający 12 km w głąb ziemi.

Murmansk in motion from Aleksandr Bergan on Vimeo.

Czy wiesz że?
Matrioszka (матрёшка) to słynna rosyjska zabawka, która stanowi dziś jeden z symboli tego kraju oraz najczęściej kupowaną pamiątkę. Składa się z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Najczęściej jest ich 8 albo 6. Przedstawia dziewczynę w stroju ludowym, ale bywają także matrioszki z wizerunkami znanych polityków. Pierwsza taka lalka powstała prawdopodobnie w 1890 roku, a ogromną popularność zdobyła 10 lat później na Światowej Wystawie w Paryżu. Od tamtego czasu tego typu drewniane lalki zaczęto produkować masowo.
Reklama
Polub nas