Murmańsk

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód murmański
GPS: N: 68°58'14.57", E: 33°4'52.35"
Murmańsk to miasto w północnej Rosji, położone nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Założone 4 października 1916 roku (wg obowiązującego wówczas w Cesarstwie Rosyjskim kalendarza juliańskiego był to 21 września) jako Romanow na Murmaniu (Романов-на-Мурмане). Nazwa ta została nadana na cześć rządzącej wówczas Rosją dynastii Romanowów. "Murmań" zaś stanowi rosyjską nazwę ziem położonych nad Morzem Barentsa (pierwotnie samych wybrzeży, następnie całego lądu, zwłaszcza Półwyspu Kolskiego), która powiązana jest etymologicznie z germańskim słowem Norman - człowiek północy, jakim w średniowieczu określano ludy zamieszkujące Skandynawię.
Murmańsk posiada niezamarzający przez cały rok port, rozlokowany w przeszło 50 kilometrowym fiordzie. Jest to największe miasto leżące na tej szerokości geograficznej, które zamieszkiwane jest przez przeszło 300 tyś ludzi.
Miasto posiada sztuczne jezioro, rozległy malowniczy park oraz delfinarium.

Murmansk in motion from Aleksandr Bergan on Vimeo.

Czy wiesz że?
Nazwę kawiarni "Bistro" wymyślili Rosjanie. Miało to miejsce w czasach napoleońskich, kiedy to pojawiający się w europejskich restauracjach rosyjscy żołnierze często ponaglali obsługę mówiąc "Bystro, bystro...", co po rosyjsku oznacza "Szybko, szybko...". Łatwiejsze do wymówienia jest "I" zamiast "Y", dlatego zamiast "Bystro" powstało "Bistro"
Reklama
Polub nas