Przełęcz Stelvio (Passo dello Stelvio)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Trasy widokowe
Region: Lombardia
GPS: N: 46°31'42.00", E: 10°27'12.00"
Przełęcz Stelvio - panorama
Przełęcz Stelvio (wł. Passo dello Stelvio; niem. Stilfser Joch, 2757 metrów n.p.m.) - to najwyższa przejezdna przełęcz we włoskich Alpach Wschodnich. Droga powstała dość dawno temu, bo w latach 1820-1825. Wybudowano ją z polecenie ówczesnego austriackiego cesarza Franciszka Józefa I (1830-1916), do którego w tamtym okresie należały północne Włochy. Za projekt zaś odpowiedzialny był włoski inżynier Carlo Donegani. Przy budowie brało udział przeszło 2 tysiące robotników. Mimo kilku przebudów i renowacji jakie przeprowadzone zostały w ostatnich latach obecna trasa niewiele różni się od tej zbudowanej na początku XIX wieku, choć przeznaczona była głównie dla wozów konnych. Cały przejazd ma w sumie 50 km i łączy miejscowość Prad w regionie Trydent-Górna Adyga z Bormio w Lombardii. Najtrudniejszy jej fragment ma 25 km i to właśnie na nim znajduje się aż 48 zabójczych zakrętów (bez obaw wszystkie dokładne oznakowane). Średnie nachylenie trasy od strony Prad do przełęczy wynosi 7,4 proc. (maksymalnie 15%) i jest to wspinaczka do wysokości 2760 metrów, z najniższego miejsca do najwyższego jest dokładnie 1844 metrów różnicy! Nie bez powodu trasa uważana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie. Sam Park Narodowy Stelvio powstał w 1935 roku i obejmuje swoim zasięgiem m.in. najwyższy szczyt Tyrolu - Ortler (3905 m n.p.m.). Park, jak i trasa posiada prężnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, nie brakuje sklepów, hoteli czy pensjonatów.

Ciekawostki:
- przełęcz jest niezłym sprawdzianem dla kolarzy podczas prestiżowego wyścigu Giro d'Italia (pierwszy wyścig na tej trasie odbył się w w 1953 roku),
- w Parku Narodowy Stelvio znajduje się najwyżej położona w Europie filia banku - Banca di Sondrio,
- dziennikarze znanego brytyjskiego programu motoryzacyjnego Top Gear uznali dzieło Carlo Doneganiego za "najlepszą na świecie drogę samochodową",
- Stelvio nazywana jest również często Królową Alp albo Królową Przełęczy.

Będąc w okolicach warto wybrać się także do szwajcarskiego kurortu Davos oraz odwiedzić malownicze Jezioro Livigno. Bez dwóch zdań prawdziwym wyzwaniem jest przejazd całej trasy... rowerem.

Pod tym linkiem można obejrzeć panoramę przełęczy: Panorama 3D
Zdjęcia [2]
Przełęcz Stelvio
Trasy widokowe Atena· 1220
Przełęcz Stelvio
Trasy widokowe Atena· 1096
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jeszcze do niedawna czysty język włoski używany był jedynie w literaturze. Każdy region charakteryzował się odmiennym wykształconym przez stulecia odrębnym dialektem. Ujednolicenie języka rozpoczęło się dopiero w latach 60 minionego stulecia, za sprawą wszechobecnej telewizji.
Reklama
Polub nas