Pafos

Cypr     UNESCO
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Pafos
Strona Internetowa: pafos.org.cy
GPS: N: 34°46'0.00", E: 32°25'0.00"
Pafos
Pafos - panorama
Pafos to miasto w zachodniej części Cypru, położone nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowały się tu dwie osady Stare Pafos (Pafos Palaia) i Nowe Pafos (Pafos Nea).
Według mitologi greckiej to właśnie w pobliżu Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności - Afrodyta. Wydarzenie to spowodowało że miasto cieszyło się sławą w całym ówczesnym antycznym świecie.
Swój największy okres rozkwitu Pafos przezywało w epoce hellenistycznej. Wtedy to podniesione zostało nawet do rangi stolicy wyspy.
Kres świetności miasta rozpoczął się wraz z rządami Rzymu. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Bizancjum, później Wenecjan i wreszcie Turków. W tym czasie Pafos było już mało znaczącym portem pozostającym w cieniu Larnaki, Kireniy i Famagusty. Rolę głównego ośrodka administracyjnego wyspy przejęła zaś Nikozja.
Obecnie najcenniejszym zabytkiem Pafos jest znajdujący się w procie bizantyjski zamek oraz ruiny antycznego miasta. Niestety dziś w miejscu dawnego akropolu stoi latarnia morska. Mimo to dopatrzeć się tu możemy pozostałości odeonu i asklepionu. Ponadto znajdują się tu dwie dawne wille rzymskie z pięknymi mozaikami przedstawiającymi sceny z mitologii. Jedna z nich odkryta została przypadkiem w czasie II wojny światowej przez żołnierzy kopiących schron przeciwlotniczy. Odwiedzając Pafos warto także wybrać się do znajdujących się na obrzeżach miasta starożytnych nekropolii królewskich. Cały kompleks składa się z wykutych na przełomie IV wieku p.n.e. i III wieku n.e. w litej skale około stu podziemnych grobowców.
W 1980 roku liczne zabytkowe budowle w Pafos zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [51]
Pafos
Miasta pligaj· 441
Pafos
Miasta pligaj· 411
Pafos
Miasta pligaj· 422
Pafos
Miasta pligaj· 430
Pafos
Miasta pligaj· 377
Pafos
Miasta pligaj· 365
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Cyprze podobnie jak w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny.
Reklama
Polub nas