Pafos

Cypr     UNESCO
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Pafos
Strona Internetowa: pafos.org.cy
GPS: N: 34°46'0.00", E: 32°25'0.00"
Pafos
Pafos - panorama
Pafos to miasto w zachodniej części Cypru, położone nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowały się tu dwie osady Stare Pafos (Pafos Palaia) i Nowe Pafos (Pafos Nea).
Według mitologi greckiej to właśnie w pobliżu Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności - Afrodyta. Wydarzenie to spowodowało że miasto cieszyło się sławą w całym ówczesnym antycznym świecie.
Swój największy okres rozkwitu Pafos przezywało w epoce hellenistycznej. Wtedy to podniesione zostało nawet do rangi stolicy wyspy.
Kres świetności miasta rozpoczął się wraz z rządami Rzymu. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Bizancjum, później Wenecjan i wreszcie Turków. W tym czasie Pafos było już mało znaczącym portem pozostającym w cieniu Larnaki, Kireniy i Famagusty. Rolę głównego ośrodka administracyjnego wyspy przejęła zaś Nikozja.
Obecnie najcenniejszym zabytkiem Pafos jest znajdujący się w procie bizantyjski zamek oraz ruiny antycznego miasta. Niestety dziś w miejscu dawnego akropolu stoi latarnia morska. Mimo to dopatrzeć się tu możemy pozostałości odeonu i asklepionu. Ponadto znajdują się tu dwie dawne wille rzymskie z pięknymi mozaikami przedstawiającymi sceny z mitologii. Jedna z nich odkryta została przypadkiem w czasie II wojny światowej przez żołnierzy kopiących schron przeciwlotniczy. Odwiedzając Pafos warto także wybrać się do znajdujących się na obrzeżach miasta starożytnych nekropolii królewskich. Cały kompleks składa się z wykutych na przełomie IV wieku p.n.e. i III wieku n.e. w litej skale około stu podziemnych grobowców.
W 1980 roku liczne zabytkowe budowle w Pafos zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [51]
Pafos
Miasta pligaj· 363
Pafos
Miasta pligaj· 338
Pafos
Miasta pligaj· 340
Pafos
Miasta pligaj· 351
Pafos
Miasta pligaj· 312
Pafos
Miasta pligaj· 304
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Cyprze wszystkie nowe kościoły budowane są według stylu bizantyjskiego. Dlatego nawet budowle mające zaledwie po 30 czy 40 lat wyglądają jak zabytki sprzed kilku stuleci.
Reklama
Polub nas
Reklama