Pafos

Cypr     UNESCO
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Pafos
Strona Internetowa: pafos.org.cy
GPS: N: 34°46'0.00", E: 32°25'0.00"
Pafos
Pafos - panorama
Pafos to zabytkowe miasto w południowo-zachodniej części Cypru, położone nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowały się tu dwie osady Stare Pafos (Pafos Palaia) i Nowe Pafos (Pafos Nea). Według mitologi greckiej to właśnie w pobliżu Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności - Afrodyta. Wydarzenie to spowodowało że miasto cieszyło się wielką sławą w całym ówczesnym antycznym świecie. Swój największy okres rozkwitu Pafos przezywało w epoce hellenistycznej (okres od 323 roku p.n.e. do 30 roku p.n.e.). Wtedy to podniesione zostało do rangi stolicy wyspy. Kres świetności miasta rozpoczął się wraz z rządami Rzymu. W czasach bizantyjskich w wyniku coraz częstszych najazdów od strony morza Pafos zostało przeniesione na 60 metrowe wzgórze. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Bizancjum, a później przejęli je Wenecjanie. W XIII wieku w Pafos wybudowane zostały dwa zamki, które zostały zniszczone w czasie inwazji tureckiej jaka miała miejsce w 1570 roku. W późniejszym czasie Turcy odbudowali jedną z twierdz i przekształcili ją w więzienie. W tym czasie Pafos stanowiło już mało znaczący port pozostający w cieniu Larnaki, Kireniy i Famagusty. Rolę głównego ośrodka administracyjnego wyspy przejęła zaś Nikozja.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Pafos jest usytuowany na terenie portu bizantyjski zamek oraz ruiny antycznego miasta. Niestety dziś w miejscu dawnego akropolu stoi latarnia morska. Mimo to dopatrzeć się tu możemy pozostałości odeonu i asklepionu. Ponadto znajdują się tu dwie dawne wille rzymskie z pięknymi mozaikami przedstawiającymi sceny z mitologii. Jedna z nich odkryta została przypadkiem w czasie II wojny światowej przez żołnierzy kopiących schron przeciwlotniczy. Odwiedzając Pafos warto także wybrać się do znajdujących się na obrzeżach miasta starożytnych nekropolii królewskich. Cały kompleks składa się z wykutych na przełomie IV wieku p.n.e. i III wieku n.e. w litej skale około stu podziemnych grobowców. W 1980 roku liczne zabytkowe budowle w Pafos zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W starożytności Pafos zostało dwukrotnie zburzone przez trzęsienie ziemi. Miejsce to nadal narażone jest na wstrząsy i w 1996 roku wystąpił wstrząs o sile 6,1 w skali Richtera, który spowodował obsunięcia ziemi i części zabudowy.
Zdjęcia [51]
Pafos
Miasta pligaj· 993
Pafos
Miasta pligaj· 927
Pafos
Miasta pligaj· 1003
Pafos
Miasta pligaj· 1096
Pafos
Miasta pligaj· 949
Pafos
Miasta pligaj· 956
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 36 roku p.n.e. Cypr zostały podarowany w prezencie dla słynnej egipskiej królowej Kleopatry od zakochanego w niej Marka Antoniusza. Niewiele też brakowało, aby wyspa dostała się we władanie polskiej królewny. W XV wieku szansę objęcia cypryjskiego tronu miała córka Jagiełły - Jadwiga. O jej rękę bowiem starał się królujący na Cyprze - Joannis Luzyniański. Niestety, poseł z darami od niego przyjechał zbyt późno, ponieważ Jadwiga zmarła na gruźlicę (choć zdaniem niektórych została otruta).
Reklama
Polub nas