Wielka Kartuzja (La Grande Chartreuse)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Owernia-Rodan-Alpy
Miejscowość: Saint-Pierre-de-Chartreuse
Strona Internetowa: www.musee-grande-chartreuse.fr
GPS: N: 45°21'45.39", E: 5°47'29.44"
Wielka Kartuzja
Wielka Kartuzja - panorama
La Grande Chartreuse (Wielka Kartuzja) to znajdujący się we wschodniej Francji pośród otoczonych Alpami malowniczych lasów, macierzysty klasztor zakonu Kartuzów. Założony został w 1084 roku przez przybyłego tu z Kolonii (obecnie Niemcy) świętego Brunona wraz z sześcioma mnichami. Była to pierwsza pustelnia tego zakonu. W 1132 roku świątynia ta została zniszczona przez schodzącą z gór lawinę śnieżną. Nowy klasztor powstał w miejscu oddalonym o około 2 km na południe od pierwotnej siedziby. W swojej historii kartuzja była ośmiokrotnie grabiona oraz niszczona przez szalejące pożary. Za każdym razem świątynia jednak była pieczołowicie odbudowywana. Swój obecny kształt klasztor uzyskał w XVII wieku. W budowli tej dopatrzeć się można także wiele elementów pochodzących z wcześniejszych okresów. Elementem charakterystycznym kartuzji (tak i wszystkich innych klasztorów Kartuzów) są malownicze krużganki wzdłuż których znajdują się wejścia do cel mnichów. Po dziś dzień mnisi żyją tu całkowitym odosobnieniu. Każdy z nich ma ma swoją pojedynczą cele, a ich reguła klasztorna uważana jest za jedną z najsurowszych w całym Kościele katolickim. Każdy z mnichów w zależności do stosowanej szczegółowej reguły, przynależy do ojców, braci - konwersów lub donatów. Ojcowie stoją najwyżej w hierarchii klasztornej, a ich cele znajdują się w osobnej części świątyni. Kartuzi starają się unikać wszelkich rozmów, a swój czas spędzają głównie na modlitwie i medytacji. Raz w tygodniu mnisi wychodzą na wspólne spacery, które trwają około 4 godzin. Z myślą o turystach na terenie Wielkiej Kartuzji w dawnym niewielkim budynku klasztornym urządzono muzeum. Zapoznać się w nim można z historią, życiem oraz zwyczajami kartuzów.
Ceny biletów
Wstęp do muzeum
- normalny: 6 EUR
- ulgowy: 3 EUR
Godziny otwarcia
Muzeum czynne jest
- od maja do września - w godz. 10:00-18:30
- październik, listopad - od poniedziałku do piątku godz 13:30-18:00 - sobota i niedziela (oraz dni wolne od pracy) w godz. 10:00-18:30
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas