Wielka Kartuzja (La Grande Chartreuse)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Owernia-Rodan-Alpy
Miejscowość: Saint-Pierre-de-Chartreuse
Strona Internetowa: www.musee-grande-chartreuse.fr
GPS: N: 45°21'45.39", E: 5°47'29.44"
Wielka Kartuzja
Wielka Kartuzja - panorama
La Grande Chartreuse (Wielka Kartuzja) to znajdujący się we wschodniej Francji pośród otoczonych Alpami malowniczych lasów, macierzysty klasztor zakonu Kartuzów. Założony został w 1084 roku przez przybyłego tu z Kolonii (obecnie Niemcy) świętego Brunona wraz z sześcioma mnichami. Była to pierwsza pustelnia tego zakonu. W 1132 roku świątynia ta została zniszczona przez schodzącą z gór lawinę śnieżną. Nowy klasztor powstał w miejscu oddalonym o około 2 km na południe od pierwotnej siedziby. W swojej historii kartuzja była ośmiokrotnie grabiona oraz niszczona przez szalejące pożary. Za każdym razem świątynia jednak była pieczołowicie odbudowywana. Swój obecny kształt klasztor uzyskał w XVII wieku. W budowli tej dopatrzeć się można także wiele elementów pochodzących z wcześniejszych okresów. Elementem charakterystycznym kartuzji (tak i wszystkich innych klasztorów Kartuzów) są malownicze krużganki wzdłuż których znajdują się wejścia do cel mnichów. Po dziś dzień mnisi żyją tu całkowitym odosobnieniu. Każdy z nich ma ma swoją pojedynczą cele, a ich reguła klasztorna uważana jest za jedną z najsurowszych w całym Kościele katolickim. Każdy z mnichów w zależności do stosowanej szczegółowej reguły, przynależy do ojców, braci - konwersów lub donatów. Ojcowie stoją najwyżej w hierarchii klasztornej, a ich cele znajdują się w osobnej części świątyni. Kartuzi starają się unikać wszelkich rozmów, a swój czas spędzają głównie na modlitwie i medytacji. Raz w tygodniu mnisi wychodzą na wspólne spacery, które trwają około 4 godzin. Z myślą o turystach na terenie Wielkiej Kartuzji w dawnym niewielkim budynku klasztornym urządzono muzeum. Zapoznać się w nim można z historią, życiem oraz zwyczajami kartuzów.
Ceny biletów
Wstęp do muzeum
- normalny: 6 EUR
- ulgowy: 3 EUR
Godziny otwarcia
Muzeum czynne jest
- od maja do września - w godz. 10:00-18:30
- październik, listopad - od poniedziałku do piątku godz 13:30-18:00 - sobota i niedziela (oraz dni wolne od pracy) w godz. 10:00-18:30
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas