Góra Krzyży (Kryžių kalnas)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Okręg: Szawelski
Miejscowość: Szawle
Strona Internetowa: www.kryziukalnas.lt
GPS: N: 56°0'55.00", E: 23°25'0.00"
Góra Krzyży - panorama
Szawle to miasto na Litwie, położone nad jeziorem o takiej samej nazwie. Jest to czwarte pod względem wielkości miasto kraju i zarazem stolica okręgu. Tym co przyciąga tu każdego setki tysięcy turystów jest usytuowana około 12 km w kierunku północnym od centrum miasta sławetna Góra Krzyży. Jej historia rozpoczyna się w 1430 roku, kiedy to na okolicznym wzniesieniu ustawiono kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Tradycja stawiania krzyży sięga jednak prawdopodobnie dopiero okresu końca powstania listopadowego (1830-1831). Wtedy to władze rosyjskie zabroniły stawiania krzyży na grobach poległych powstańców, a okoliczni mieszkańcy jak i przybywający tu pielgrzymi w ramach protestu zaczęli masowo ustawiać krzyże. Na górze spoczęły także ofiary powstania styczniowego. W 1900 roku szacowano liczbę krzyży na około 159 sztuk, obecnie znajduje się ich setki tysięcy (orientacyjnie szacowna ich ilość to 150 tysięcy). Po drugiej wojnie światowej władze sowieckie próbowały zlikwidować Górę Krzyży, jednak wszelkie ich poczynania okazywały się bezskuteczne. Niedawno w pobliżu góry przystąpiono do budowy klasztoru franciszkańskiego, który prawdopodobnie w przyszłości będzie sprawował pieczę nad tym miejscem.

Szawle
Odwiedzając Szawle warto także zobaczyć usytuowanym w samym sercu miasta okazałą renesansową katedrę św. Piotra i Pawła. Świątynia ta wzniesiona została w latach 1594-1625. Jej charakterystycznym elementem jest ośmioboczna wysoka na 70 metrów (najwyższa na Litwie) wieża przykryta szpiczastym dachem. Elewacje boczne katedry zdobią pilastry. Do wnętrza świątyni prowadzi portal w formie łuku wspartego na dwóch kolumnach. Wewnątrz uwagę przyciągają przeniesione z kościoła św. Trójcy w Kownie XVIII wieczne organy oraz znajdujący się w ołtarzu bocznym cudowny obraz Matki Boskiej. W czasie II wojny światowej katedra została zniszczona. Obecna budowla stanowi rekonstrukcję jaka przeprowadzona została w latach 1951-1953. Odwiedzając Szawle warto także zobaczyć wzniesiony na początku XX wieku neobizantyjski kościół św. Jerzego (dawniej cerkiew garnizonowa), budynek ratusza miejskiego oraz usytuowany przy ulicy Wileńskiej dawny gmach gimnazjum.
Zdjęcia [24]
Góra Krzyży
Obiekty sakralne carston· 875
Góra Krzyży
Obiekty sakralne carston· 770
Góra Krzyży
Obiekty sakralne carston· 768
Góra Krzyży
Obiekty sakralne carston· 747
Góra Krzyży
Obiekty sakralne carston· 813
Góra Krzyży
Obiekty sakralne carston· 828
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na fladze Litwy znajdują się trzy poziome pasy: żółty, zielony i czerwony. Żółty oznacza słońce oraz szlachetność i uczciwość, zielony - przyrodę i nadzieję a, czerwony - krew, miłość i odwagę.
Reklama
Polub nas