Gordes

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
GPS: N: 43°54'40.72", E: 5°11'58.87"
Gordes
Gordes - panorama
Gordes to niewielkie miasteczko w południowej Francji, położone na szczycie malowniczego wzgórza (Mont Ventoux) na terenie parku regionalnego Luberon. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu swoją kolonię. W XI wieku na polecenie członków arystokratycznej rodziny Agoult na miejscowej skale wybudowany został okazały zamek. W ciągu wieków twierdza ta była sukcesywnie powiększana, a swój ostateczny renesansowy kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVI wieku.

Zwiedzanie
Obecnie Gordes stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek Prowansji. Z daleka miasto wygląda jak średniowieczny fresk włoskiego artysty przedstawiający spiętrzona w niezdarnej perspektywie osadę. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku węgierski malarz Victor Vasarely (przedstawiciel op-artu), zainspirowany urodą miasteczka zakupił i odrestaurował miejscowy zamek. Po remoncie przez blisko 20 lat w budowli mieściła się główna siedziba Fundacji Vasarely. Obecnie w murach warowni znajduje się muzeum prezentujące dzieła flamandzkiego malarza Pola Mara. Odwiedzając Gordes warto także wybrać się do usytuowanego kilka kilometrów w kierunku północnym od centrum miasteczka średniowiecznego opactwa Sénanque (Abbaye Notre-Dame de Sénanque). Klasztor wzniesiony został w XII wieku przez Cystersów i obecnie stanowi jedną z najlepiej zachowanych romańskich świątyń we Francji z tamtego okresu.

Bories

Bories
W pobliżu Gordes znajduje się niezwykła osada z kamiennymi domami zwanymi przez miejscowych Bories. Są to jedno- lub dwupiętrowe chaty przypominające swoim kształtem ule, które wznoszone były przez pasterzy i rolników z układanych bez zaprawy wapiennych. Niegdyś służyły okolicznym mieszkańcom jako schroniska górskie, warsztaty bądź spichlerze.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas