Zamek Tantallon (Tantallon Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
Miejscowość: North Berwick
GPS: N: 56°3'23.04", W: 2°39'2.16"
Zamek Tantallon - panorama
North Berwick to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Szkocji, położona nad brzegiem Morza Północnego. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane, około 5 km w kierunku wschodnim od centrum miasteczka okazałe ruiny średniowiecznego zamku - Tantallon Castle. Warownia wzniesiona została w połowie XIV wieku jako siedziba członków możnego rodu Douglasów. Od morza zamek zabezpieczał wysoki klif, a od strony lądu warownia chroniona była przez głęboką fosę oraz liczne umocnienia. Strategiczna lokalizacja spowodowała, że twierdza stanowiła łakomy kąsek dla każdego, kto chciał przejąć kontrolę nad tą częścią wybrzeża. Ostatecznie w 1651 roku zbrojne wojska dowodzone przez lord Olivera Cromwella (1599-1658) w czasie jednego z wielu oblężeń obróciły zamek w ruinę. Od tego czasu opuszczona i zaniedbana warownia zaczęła popadać w coraz to większą ruinę. Obecnie zabezpieczone i częściowo odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających. Charakterystycznym elementem zamku jest zbudowany z czerwonego piaskowca potężny kurtynowy mur, osłaniający niewielki półwysep klifowy, na którym wybudowana została twierdza. Do czasów obecnych zachowały się także pozostałości trzech wież.

Zamek Tantallon - Plan

Ciekawostki
- W 2009 roku pewnemu fotografowi udało się zrobić zdjęcie tajemniczej postaci ubranej w XVII wieczny strój dworski, która ukazała się w jednym z zamkowych okien. Autor zdjęcia zarzekał się, że w czasie sesji fotograficznej na terenie warowni nikogo nie było. Zdjęcia obiegły internet rozsławiając zapomniane ruiny zamku Tantallon w całej Wielkiej Brytanii. Eksperci badający zdjęcie nie byli w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy mają do czynienia ze złudzeniem optycznym, czy ze zdjęciem nadprzyrodzonej istoty.
Ceny biletów
- normalny: 5.50 GBP
- ulgowy: 3.30 GBP
Godziny otwarcia
- od 1 kwietnia do 30 września w godz.: 9:30-17:30
- od 1 października do 31 marca w godz.: 10:00-16:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas