Awinion - panorama

Awinion to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Francji, położone na na lewym brzegu Rodanu w samym sercu Prowansji. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli to swoją kolonię zwaną Avenio. Po upadku Cesarstwa miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. Goci i Saraceni. W 1033 roku Awinion znalazł się w granicach Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, pozostając jednocześnie częścią księstwa Burgundii. W 1226 roku podczas krucjaty przeciwko albigensom mieszkańcy miasta odmówili otwarcia bram oddziałom króla francuskiego Ludwika VIII i towarzyszącego im legatowi papieskiemu. Okres największej świetności Awinion przezywał w czasie tzw. "niewoli babilońskiej Kościoła". W 1309 roku z polecenia ówczesnego króla Francji i Navarry - Filipa IV Pięknego (1268-1314) do miasta przeniesiona została z Rzymu siedziba papieży. Pontyfikat sprawowało w tym okresie siedmiu papieży. Tutaj też podejmowali królów oraz cesarzy z całego świata w tym także i Polski. To właśnie w Awinion zapadła decyzja o koronacji Władysława Łokietka na króla Polska. W tym czasie nastąpiła także znaczna rozbudowa miasta. Powstał wówczas m.in. imponujący Pałac Papieski a także wzniesiono potężne i długie na około 5 km mury obronne wokół miasta. W Awinion papierze rezydowali przez blisko 70 kolejnych lat. W rekach kościoła miasto pozostawało, aż do 1791 roku, kiedy po rewolucji francuskiej zostało przyłączone na stałe do Francji.

Zwiedzanie

Dziś Awinion to jeden z najcenniejszych i zarazem najpiękniejszych zabytkowych kompleksów miejskich we Francji. Miasto stanowi także centrum administracyjne i kulturalne departamentu Vaucluse. Serce Awinionu stanowi pełne wież i pomników otoczone średniowiecznymi murami stare miasto. W okresie letnim jego uliczki są zapełnione tysiącami turystów z całego świata. Oprócz imponujących zabytków na zwiedzających czekają tu liczne muzea, kościoły oraz galerie sztuki. Począwszy od 1947 roku w każdy lipiec w Awinion organizowany jest słynny międzynarodowy festiwal teatralny Festival d'Avignon. Biuro informacji turystycznej znajduje się przy cours Jean Jaurès. W 1995 roku zabytkowy kompleks historyczny w Awinion i wpisany Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pałac Papieski i Katedra

Najważniejszą i najczęściej odwiedzaną budowlą miasta jest monumentalny Pałac Papieski (Palais des Papes). Wzniesiono go w XIV wieku w okresie niewoli awiniońskiej (1309-1377), kiedy Awinion pełnił tymczasowo rolę Stolicy Apostolskiej. Budowla powstała w dwóch zasadniczych fazach. Na początku, w czasie rządów Benedykta XII, w latach 1334-1342 powstał Stary Pałac (Palais Vieux), a zaraz potem w casie pontyfikatu Klemensa VI wybudowano Nowy Pałac (Palais Neuf). Surowe, niemal klasztorne mury Starego Pałacu kontrastują z bogato zdobioną fasadą Nowego Pałacu. Cały kompleks, posiada wysokie mury, masywne ściany oraz wąskie, które nadają mu wygląd potężnej fortecy. Wewnątrz znajduje się kilka dziedzińców połączonych plątaniną wąskich korytarzy. W skład całego kompleksu wchodzi także przylegająca do pałacu romańska katedra Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame des Doms d'Avignon). Wzniesiono ją w połowie XII stulecia w stylu romanizmu prowansalskiego. Wewnątrz znajdują się m.in. dwa nagrobki papieży (Benedykta XII i Jana XXII), romański ołtarz, wczesnochrześcijańska kamienna mensa ołtarzowa, XII wieczny tron biskupi oraz figury figury członków dworu papieskiego. Świątynia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Dokonano tu kanonizacji m.in. Bernarda z Comminges, Ludwika z Tuluzy czy Tomasza z Akwinu. W pałacu papieskim rezydowało w latach 1309-1377 siedmiu papieży, do których zjeżdżali się z wizytami cesarze i królowie z całej Europy. W czasie rewolucji francuskiej wnętrza zostały splądrowane, w w 1810 roku budowlę zaadaptowano na koszary. Gruntowna renowacja budowli przeprowadzona została dopiero w drugiej połowie XX wieku. So dziś zachowało się niewiele z luksusowego wyposażenia siedziby papieży. W muzeum pałacowym warto zobaczyć XIV-wieczne freski o tematyce myśliwskiej, kolorowe kafle ceramiczne zdobiące gabinet papieża Klemensa VI oraz XVIII-wieczne gobeliny w wielkiej sali uczt. Obecnie pałac uchodzi za jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury pałacowej na świecie.

Awinion - Pałac Papieski i Katedra

Most Świętego Benedykta

Kolejnym niezwykle cennym zabytkiem Awinion jest kamienny Most Świętego Benedykta (Pont Saint-Bénézet). Wybudowano go w latach 1171-1185 w stylu romanizmu prowansalskiego. Niegdyś pełnił on funkcję strategicznego puntku traktu łączącego Lyon z portami nad Morzem Śródziemnym. Most miał 22 przęsła i liczył sobie 900 metrów długości. Niestety, przeprawa była systematycznie niszczona przez powodzie jakie nawiedzały miasto. W XVII wieku zaprzestano jego odbudowy czego efektem są zachowane jedynie cztery (z dwudziestu dwu) przęseł oraz romańska kaplica św. Mikołaja (patrona flisaków).

Awinion - Most Świętego Benedykta

Pozostałe Zabytki w Awinionie

  • Bazylika św. Piotra (Basilique Saint-Pierre d'Avignon) - kościół wzniesiony został w XIV stuleciu w miejscu starej, zniszczonej przez Saracenów świątyni datowanej na VII wiek n.e. Budowla posiada charakterystyczną koronkową fasadę w stylu gotyku płomienistego oraz bogato zdobione drewniane drzwi. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na baptysterium, XVII wieczną nastawę ołtarzową oraz 6 bocznych kaplic (św. Antoniego z Padwy, bł. Piotra z Luksemburga, Najświętszego Serca, św. Piotra, Matki Bożej z Lourdes oraz św. Jana Pawła II).
  • Budynek Starej Mennicy (Hôtel des Monnaies) - znajduje się na przeciwko wejścia do pałacu papieskiego i uchodzi za najbardziej włoską budowlę w Awinionie. Zdobią ją liczne posągi smoków, orłów, aniołów co przywodzi na myśl włoską stylistykę barokową. Początkowo znajdowała się tu mennica. Później budynek zaadoptowano na koszary, a dziś mieści się tu siedziba konserwatorium.
  • Mały Pałac (Petit Palais) - budowla wzniesiona została w XIV stuleciu i pełniła funkcje siedziby biskupów Awinionu. Obecnie ma tu swoją siedzibę muzeum.
  • Mury Miejskie (Les Remparts) - powstały w latach 1350-1368 i mają przeszło 4,5 km długości. Ich gruntowna renowacja przeprowadzona została w XIX stuleciu pod kierownictwem znanego francuskiego architekta, historyka sztuki i konserwatora Eugène Viollet-le-Duca (18140-1879).

Muzea w Awinionie

  • Muzeum Calvet (Musée Calvet) - mieści się w XVIII wiecznej barokowej rezydencji przy ulicy 65 rue Joseph Vernet i prezentuje prywatną kolekcję miejscowego lekarza i mecenasa sztuki Esprita Calveta (1728-1810). Główna ekspozycja obejmuje imponującą kolekcję francuskiej i awiniońskiej szkoły malarstwa oraz rzeźby począwszy od XV a skończywszy na XX wieku. Obejrzeć to można dzieła Jacquesa-Louisa Davida, Jeana Valadea, Maurice Denisa czy Nicolasa Mignarda. Ponadto znajdują się tu także obrazy malarzy włoskich, hiszpańskich czy niderlandzkich a także pokaźne zbiory rzeźby, gobelinów i zabytkowych mebli.
  • Lapidarium (Musée Lapidaire) - mieści się w dawnej kaplicy miejskiego kolegium jezuickiego przy ulicy rue de la République i prezentuje bogatą kolekcję greckiej, etruskiej, rzymskiej i gallo-romańskiej rzeźby. Latem placówka organizuje także wystawy czasowe.
  • Muzeum Angladon (Musée Angladon) - mieści się w XVIII wiecznej rezydencji (Hôtel de Massilian) przy ulicy 5 rue Laboureur i prezentuje kolekcję francuskiego porjektanta mody i mecenasa sztuki Jacquesa Douceta (1853-1929). Obejrzeć można tu m.in. dzieła Pierre'a Dupuisa, Claude-Josepha Verneta, Edgara Degasa, Honoré Daumiera, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa czy Amedeo Clemente Modliglaniego.
  • Muzuem Mont-de-Piété (Musée du Mont de Piété) - znajduje się w XVII Archiwum Miejskim (Archives Municipales) przy ulicy 6 Rue Saluces i gromadzi różnego rodzaju dokumenty, przedmioty jakie niegdyś używane były w instytucjach zarówno państwowych jak i prywatnych. Obejrzeć tu można m.in. stare teczki, pieczątki, pocztówki, rejestry, mapy czy fotografie. Ponadto jest tu także ekspozycja poświęcona wyrobowi jedwabiu.
  • Muzeum Małego Pałacu (Musée du Petit Palais) - mieści się w XIV wiecznym pałacu arcybiskupim przy 21 Place du Palais i prezentuje bogatą kolekcję malarstwa renesansowego. Obejrzeć można tu prace m.in. artystów francuskich i włoskich.
  • Muzuem Histori Naturalnej (Muséum Requien) - znajduje się przy ulicy 67 rue Joseph Vernet i prezentuje koleckcję wybitnego francuskiego przyrodnika Esprita Requiena (1788-1851).
  • Muzuem Louisa Voulanda (Musée Louis Vouland) - mieści się w okazałej rezydencji Villeneuve-Esclapon przy ulicy 17 rue Victor Hugo i prezentuje bogaty zbiór rzemiosła artystycznego. Obejrzeć można tu m.in. renesansowe meble, antyki, ceramikę, gobeliny, obrazy czy wyroby ze srebra.

Ciekawostki

  • W Awinionie urodził się słynny francuski kierowca Formuły 1 Jean Alesi;
  • W Awinionie znajduje się siedziba Międzynarodowego Stowarzyszenia Pomidorów Śródziemnomorskich.

mail

Multimedia