Crikvenica

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Komitat: Primorsko-goranska županija
GPS: N: 45°10'0.00", E: 14°40'60.00"
Crikvenica
Crikvenica - panorama
Crikvenica to miasto i zarazem popularny letni kurort w Chorwacji, położony na wybrzeżu graniczącego z Istrią - Kvarneru. Miasteczko odkryte przez turystów i kuracjuszy zostało w XIX kiedy to miejscowy Klasztor Paulinów został przekształcony w sanatorium wojskowe (obecnie znajduje się tu hotel i restauracja - Hotel Kaštel). Z sąsiednimi miejscowościami Crikvenica połączona jest biegnącą wzdłuż wybrzeża blisko 8 kilometrową malowniczą promenadą. Na przyjezdnych czekają tu krystaliczne czysta woda oraz liczne piękne piaszczyste plaże, które niestety w sezonie letnim są bardzo zatłoczone. Miejscowość znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się gorącymi i suchymi latami (średnia temperatura 25°C) oraz łagodnymi zimami (średnia temperatura 10°C). Crikvenica nie posiada zbyt wielu zabytków. Jedyną większą atrakcją jest tu Akwarium w którym obejrzeć można przeszło setkę różnego rodzaju ryb żyjących w ciepłych i tropikalnych morzach.

Ciekawostki
- Nazwa miasta pochodzi od słowa crkwa, które w języku chorwackim oznacza kościół. Związane jest to prawdopodobnie z ufundowaną na początku XV wieku przez księcia Mikołaja IV Frankopana świątynią wokół której w późniejszym czasie powstało miasto. W sezonie letnim z Crikvenicy kursują regularnie łodzie wycieczkowe na wyspy Krk i Rab.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najczęściej i najliczniej odwiedzanym regionem Chorwacji jest otoczony wodami Adriatyku słoneczny półwysep Istria. Blisko jedna trzecia zagranicznych turystów rezerwuje nocleg właśnie tutaj. Na tym niewielkim półwyspie znajduje się wiele malowniczych plaż, zabytkowych miasteczek, kempingów oraz osiedli turystycznych. Na obszarze Istrii używane są trzy języki urzędowe: chorwacki, włoski i słoweński.
Reklama
Polub nas