La Rochelle

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Nowa Akwitania
Populacja: 80 055
Powierzchnia: 28 km²
GPS: N: 46°9'28.88", W: 1°9'12.94"
La Rochelle
La Rochelle - panorama
La Rochelle to miasto portowe w zachodniej Francji, położone nad Zatoką Biskajską (Ocean Atlantycki). Jego początki sięgają X wieku, kiedy to w miejscu obecnego miasta założona została osada zwana Rupella. Niespełna dwa stulecia później uzyskała ona prawa miejskie, a co za tym idzie licznie przywileje oraz ulgi. W 1372 roku w czasie wojny stuletniej w pobliżu miasta stoczona została wielka bitwa morska, podczas której połączone floty francuska i kastylijska odniosły zwycięstwo nad okrętami angielskimi. Znacznie La Rochelle znacznie wzrosło w czasie wielkich odkryć geograficznych. To właśnie stąd wyruszały wyprawy do Ameryki, a zwłaszcza do kolonizowanej przez Francuzów Kanady i na Antyle. W okresie wojen religijnych miasto stało się głównym ośrodkiem hugenotów (nazwa francuskich ewangelików reformowanych potocznie nazywanych kalwinistami). W 1627 roku La Rochelle wystąpiło w sojuszu z Anglią przeciwko rządowi i faworytowi króla, Richelieu. Poddało się po przeszło 14 miesięcznym oblężeniu i blokadzie, tracąc przywileje handlowe oraz uprawnienia edyktu nantejskiego, zachowując jednak wolność kultu. W czasie blokady z głodu i od pleniących się chorób zmarło aż 20 tysięcy z 25 tysięcy mieszkańców miasta. Gdy do miasta wkroczyły wojska królewskie, oczom im ukazał się widok zalegających ulice stosów trupów. Po odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685 roku hugenoci zmuszeni zostali do emigracji z miasta. Udali się do Ameryki Północnej, gdzie niedaleko obecnego Nowego Jorku założyli osadę zwaną New La Rochelle. Ich masowy wyjazd przyczynił się do stagnacji La Rochelle, a dodatkowym ciosem była utrata przez Francję Kanady i tzw. blokada kontynentalna na początku XIX wieku. Ponownie ożywienie gospodarcze miasta nastąpiło dopiero w drugiej połowie XIX wieku, głownie za sprawą uruchomienia linii kolejowej.

Zwiedzanie
Serce najstarszej części La Rochelle stanowi Stary Port (Vieux Port). Od strony zatoki bronią go wystające z wody dwie XIV wieczne masywne baszty. Po stronie wschodniej stoi ogromna wieża św. Mikołaja (Tour Saint-Nicolas), a po przeciwnej wieża Łańcuchowa (Tour de la Chaîne). Jej nazwa pochodzi od łańcucha, który niegdyś był rozciągany między obiema basztami i bronił wejścia do portu. Nieco dalej na zachód natrafić można na kolejną wieżę zwaną Latarniową (Tour de Lanterne), która podobnie jak poprzednie stanowiła ważny element umocnień chroniących miasto i port. Powstała ona na początku XIII stulecia, a swój obecny charakterystyczny gotycki kształt uzyskała dwa wieki później. Swego czasu baszta wykorzystywana była jako więzienie, a także pełniła funkcję latarni morskiej. Jej inna nazwa to wieża Czterech Sierżantów (Tour Quatre Sergents) co upamiętnia czterech żołnierzy skazanych i osadzonych tu w 1822 roku za próbę zorganizowania spisku przeciwko restauracji Burbonów na tronie. Pozostałe ważne zabytki La Rochelle to m.in. imponująca XVIII wieczna brama Zegarowa (Porte de la Grosse-Horloge), XIII wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela (Église Saint-Sauveur), XVIII wieczna barokowo-klasycystyczna katedra św. Ludwika (Cathédrale Saint-Louis), budynek ratusza miejskiego (Hôtel de Ville), kaplica Matki Bożej (Chapelle Notre-Dame de l'Espérance) oraz liczne reprezentacyjne pałace miejskie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas