Xàtiva (Játiva)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Walencja
GPS: N: 38°59'25.00", W: 0°31'16.00"
Xàtiva
Xàtiva - panorama
Xàtiva to niewielkie miasto we wschodniej Hiszpanii, położone na prawym brzegu rzeki Albaidy. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu jedna z rzymskich kolonii. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Maurów. To właśnie tutaj w XI wieku przywieźli oni spisane swoje tajniki wytwarzania papieru i rozpoczęli jego produkcję. Okres swojej największej świetności miasto przeżywało w okresie średniowiecza, kiedy to stanowiło jeden najważniejszych ośrodków ówczesnego Królestwa Walencji. To właśnie stąd pochodzą dwaj znani papierze: Kalikst III i Aleksander VI. Należeli oni do wpływowego we Włoszech w czasach renesansu hiszpańskiego rodu Borgiów. Jego losy możemy obecnie podziwiać możemy w nakręconym w 2011 roku serialu telewizyjnym Rodzina Borgiów. Kres świetności miasta nastąpił na początku XVIII wieku, kiedy to w czasie wojny o sukcesję hiszpańską (1701-1714) po zwycięstwie w bitwie pod Almansą król Hiszpanii, Filip V Burbon rozkazał je spalić.

Zwiedzanie
Obecnie Xàtiva to prowincjonalne miasteczko w którym zachowało się po dziś dzień kilka ciekawych zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in. renesansową Kolegiatę (dawna katedra), górujące nad miastem ruiny monumentalnego zamku, XIII wieczny kościół św. Feliksa, zbudowany w XIV wieku i później wielokrotnie przebudowywany klasztor Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gotycki budynek spichlerza Almudín (obecnie Muzeum Miejskie), kościół św Piotra, Ratusz oraz budowle z czasów mauretańskich.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na południu Hiszpanii Andaluzja swoją nazwę zyskała jeszcze w czasach panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Arabowie nazwali swoje nowo zdobyte ziemie Al-Andalus co prawdopodobnie związane było z germańskim plemieniem Wandalów które zamieszkiwało niegdyś te tereny.
Reklama
Polub nas