Xàtiva (Játiva)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Walencja
GPS: N: 38°59'25.00", W: 0°31'16.00"
Xàtiva
Xàtiva - panorama
Xàtiva to niewielkie miasto we wschodniej Hiszpanii, położone na prawym brzegu rzeki Albaidy. Jest to jedno z najstarszych miast w kraju i zarazem jedna z najstarszych osad ludzkich. Kiedy w VII wieku p.n.e. przybyli tu Fenicjanie, okoliczne tereny zamieszkiwane były przez plemiona, których przodkami byli ludzie neandertalscy zamieszkujący m.in. Cova Negra (Czarana Jaskinia). W epoce Iberów miasto biło własną monetę, a w czasach Rzymskich znajdowała się tu jedna z kolonii Cesarstwa. Xàtiva rozwinęła się dopiero w czasach wizygockich, a gdy w XI wieku miasto przejęli Maurowie przywieźli oni spisane swoje tajniki wytwarzania papieru i rozpoczęli jego produkcję. Swego czasu Xàtiva była pierwszym na kontynencie ośrodkiem produkcji papieru. Z rąk muzułmańskich miasto zostało wyzwolone w 1244 roku przez wojska króla Aragonii Jakuba I Zdobywcy. Okres swojej największej świetności miasto przeżywało w czasie średniowiecza, kiedy to stanowiło jeden najważniejszych ośrodków ówczesnego Królestwa Walencji. To właśnie stąd pochodzą dwaj znani papierze: Kalikst III i Aleksander VI. Należeli oni do wpływowego we Włoszech w czasach renesansu hiszpańskiego rodu Borgiów. Dziś losy tej potężnej rodziny możemy możemy podziwiać w nakręconym w 2011 roku serialu telewizyjnym zatytułowanym Rodzina Borgiów. Kres świetności miasta nastąpił na początku XVIII wieku, kiedy to w czasie wojny o sukcesję hiszpańską (1701-1714) Xàtiva opowiedziała się przeciwko siłom walczącym pod flagą burbońską. W akcie zemsty król Filip V Burbon nakazał spalić miasto i przemianować jego nazwę na San Felipe. Zrujnowanej miejscowości przywrócono aktualną do dziś katalońską nazwę dopiero w 1811 roku. Obecnie Xàtiva to prowincjonalne miasteczko w którym mimo zniszczeń zachowało się po wiele ciekawych zabytkowych budowli.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Xàtivy są górujące nad miastem majestatyczne ruiny średniowiecznego zamku (Castillo de Xàtiva). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Iberowie wznieśli tu pierwsze umocnienia. W kolejnych wiekach warownia była sukcesywnie powiększana i przebudowywana. Obecnie cały kompleks składa się z dwóch części nowszego Zamku Większego i starszego Zamku Mniejszego stanowiącego niegdyś siedzibę Iberów. Z murów zamku rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz okolicy. Pozostałe ważne zabytki Xàtivy to m.in. wzniesiona pod koniec XVI wieku renesansowa Kolegiata (dawna katedra), wybudowany w XIII wieku na fundamentach wizygockiej bazyliki kościół św. Feliksa (Iglesia de San Félix), zbudowany w XIV wieku i później wielokrotnie przebudowywany klasztor Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gotycki budynek spichlerza Almudín (obecnie Muzeum Miejskie), kościół św Piotra (Iglesia de San Pedro), dawny szpital dla biednych (Hospital Major de Pobres) z renesansową fasadą w stylu plateresco, budynek ratusza miejskiego oraz liczne budowle z czasów mauretańskich.

Ciekawostki
- W Xàtiva urodził się wybitny barokowy malarz i grafik José de Ribera (1588-1652).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas