Besançon

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Burgundia-Franche-Comté
Populacja: 122 308
Powierzchnia: 65 km²
GPS: N: 47°14'2.40", E: 6°1'48.57"
Besançon
Besançon - panorama
Besançon to miasto we wschodniej Francji, położone pośród malowniczych wzgórz w malowniczym zakolu rzeki Doubs. Jego początki sięgają czasów Rzymskich, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada zwana Vesontio. W zapiskach historycznych pierwszy raz pojawia się w pochodzącej z 58 roku p.n.e. księdze zatytułowanej "O wojnie galijskiej Juliusza Cezara". Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie najeżdżane i łupione przez plemiona germańskie. Ostatecznie około VIII wieku dostało się we władanie cesarzy niemieckich, a później przejęli je książęta burgundzcy. W XI stuleciu po mimo panującego systemu feudalnego w mieście ustaliła się faktyczna władza arcybiskupów lokalnej diecezji, pośród których wyróżniał się Hugues de Salines, szanowany do dziś jako lokalny bohater. Ta specyficzna sytuacja trwała aż do XVII wieku i przynosiła miastu wyjątkową swobodę i niezależność, a co za tym idzie rozwój ekonomiczny i kulturalny. W 1674 roku Besançon zostało podbite i zajęte przez wojska Ludwika XIV (1638-1715). Wkrótce potem miasto zostało wcielone do Francji i z pojawieniem się zagrożenia ze strony Prus ufortyfikowane. Nad nowymi umocnieniami pracował słynny francuski inżynier wojskowy i architekt Sébastien Le Prestre de Vauban (1633-1707). W 1677 roku Besançon zostało podniesione do rangi stolicy regionu Franche-Comté.

Zwiedzanie
Obecnie Besançon to niewielki ośrodek o którego dawnej świetności przypominają liczne rozległe place, szerokie aleje oraz ufortyfikowane wzgórza. Najstarsza, zabytkowa część miasta znajduje się w tworzącym niemal pętlę zakolu rzeki Doubs. Na południowym-wschodzie zamyka ją okazałe wzgórze na którym wznosi się majestatyczna cytadela. Forteca ta wzniesiona została w latach 1668-1711 wg projektu słynnego francuskiego inżyniera wojskowego Sébastiena Vaubana (1633-1707). Obecnie w jej zabudowaniach znajdują się liczne muzea. Poniżej cytadeli napotkać można niewielką katedrę św. Jana (Cathédrale Saint-Jean). W tej niepozornej z zewnątrz świątyni znajduje się niezwykle ciekawy zegar astronomiczny. Składa się on z około 30 tysięcy części i ma aż 62 tarcze z których wyczytać można datę, porę roku oraz godzinę w 16 strefach geograficznych. Pozostałe ważne zabytki Besançon to m.in. XVI wieczny pałac Sprawiedliwości (Palais de justice), barokowa kaplica Notre-Dame-du-Foyer, reprezentująca styl mauretański XIX wieczna synagoga, renesansowy pałac Granvelle (Palais Granvelle), pochodząca z czasów rzymskich ozdobiona scenami mitologicznymi Czarna Brama (Porte Noire), XVIII wieczny kościół św. Piotra (Église Saint-Pierre), XVII wieczny szpital św. Jakuba (Hôpital Saint-Jacques) oraz wybudowane w 1885 roku słynne więzienie (maison d'arrêt de Besançon) w którym przetrzymywani byli członkowie francuskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej (m.in. Henri Fertet).

Ciekawostki
- W 1802 roku w Besançon urodził się znany francuski pisarz i poeta - Victor Hugo. Był on autorem poezji, dramatów oraz powieści, jak również listów i przemówień politycznych. Do jego najważniejszych dzieł należą m.in. Nędznicy i Katedra Marii Panny w Paryżu, dramat Hernani oraz jedyna we francuskiej literaturze epopeja Legenda wieków.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas