St Michael's Mount

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Część: Anglia
Miejscowość: Marizon
Strona Internetowa: www.stmichaelsmount.co.uk
GPS: N: 50°7'5.26", W: 5°28'40.62"
St Michael's Mount - panorama
St Michael's Mount (Góra św. Michała) to malownicza wyspa pływowa w południowo-zachodniej Anglii, położona u wybrzeży Kornwalii w zatoce Mount's Bay (administracyjnie należy do miasta Marizon). Na jej szczycie znajduje się wybudowana w XV wieku kaplica św. Michała oraz okazały zamek. Wyspa stanowiła ośrodek religijny już w czasach wczesnego średniowiecza. Pod koniec V wieku n.e. rzekomo miał ukazać się tu miejscowemu rybakowi sam Michał Archanioł. Jakiś czas po tym wydarzeniu wzniesiona została tu pierwsza świątynia. W XI wieku wyspa została przekazana ojcom benedyktynom, którzy wybudowali tu klasztor. Mnisi przebywali tu aż, do szalonych czasów Henryka VIII (1491-1547), kiedy to przeprowadzona została kasata większości angielskich klasztorów. Na przestrzeni wieków wyspa była kilkukrotnie oblegana. W 1193 podbiły ją i zajęły wojska Henry'ego La Pomeray, a w XV wieku w czasie Wojny Dwóch Róż oblegały ją przez ponad pół roku oddziały hrabiego Oxfordu. W XVI wieku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Hiszpanów zapadła decyzja o przekształceniu klasztoru w zamek. To właśnie tutaj zapalona w 1588 roku zapalona została pierwsza ostrzegawcza pochodnia, kiedy to na wyspę nadciągała Wielka Hiszpańska Armada. Wyspa połączona jest ze stałym lądem drogą blisko 370 metrową drogą możliwą do pokonania w czasie odpływu (dwa razy dziennie).

Ciekawostki
- Wyspa St Michael's Mount stanowi odpowiednik słynnego francuskiego opactwa Mont Saint-Michel znajdującego się u wybrzeży Normandii.
Ceny biletów
- normalny: 8.50 GBP
- ulgowy: 4.00 GBP
- rodzinny: 21.00 GBP
Godziny otwarcia
- zamek dostępny jest od 15 marca do 1 listopada codziennie (oprócz sobót) w godz.: 10:30-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas