Gejzer Herlany (Herliansky gejzír)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Kraj: Koszycki
Miejscowość: Herlany
GPS: N: 48°48'3.44", E: 21°28'38.38"
Gejzer Herlany
Herlany to niewielka miejscowość i zarazem popularne uzdrowisko we wschodniej Słowacji, położone na skraju Gór Tokajsko-Slańskich, około 20 km w kierunku północno-wschodnim od centrum Koszyc. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany w parku miejskim (dawna dzielnica uzdrowiskowa) i będący osobliwością na skalę światową chłodny gejzer. Powstał on w wyniku odwiertów jakie były prowadzone tu w drugiej połowie XIX wieku w celu zwiększenia ilości wód mineralnych w uzdrowisku. Temperatura wypływającej wody ma zaledwie 20 °C, a wysokość słupa wody sięga 20 metrów. Odstępy czasu między kolejnymi wybuchami wahają się od 32 do 34 godzin, a erupcja trwa około 30 minut. Z uwagi na to, że gejzer z roku na rok słabnie słup wyrzucanej wody systematycznie zmniejsza się.
O dokładnym czas erupcji gejzeru można dowiedzieć się w biurze informacji turystycznej w pobliskich Koszycach lub na stronie miasta Herlany: www.herlany.ocu.sk.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Juraj Jánošík to słynny karpacki zbójnik i zarazem słowacki bohater narodowy. Żył na przełomie XVII i XVIII wieku i pochodził z niewielkiej wioski Tierchowa. W czasie służby w armii austriackiej, poznał harnasia zbójników karpackich Tomáša Uhorčíka i wkrótce dołączył do jego do jego zbójeckiej bandy. Wkrótce potem wraz z grupą Jánošík zaczął napadać on na bogatych kupców, posłanników pocztowych i inne zamożne osoby. Grabił głównie z myślą o sobie i swoich ludziach, a drobnymi zdobyczami obdarowywał jedynie dziewczęta z okolicznych wiosek.
Reklama
Polub nas