Pantelleria

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Sycylia
Strona Internetowa: www.comunepantelleria.it
GPS: N: 36°49'45.65", E: 11°56'28.30"
Pantelleria
Pantelleria - panorama
Pantelleria (Pantiddirìa) to niewielka włoska wyspa na Morzu Śródziemnym, położona w połowie drogi pomiędzy Sycylią a Tunezją. Jest też najbliższą kontynentowi afrykańskiemu ze wszystkich włoskich wysp. Powierzchnia Pantellerii wynosi około 83 km2 i znajduje się na niej kilka niewielkich miast. Nazwa wyspy pochodzi od arabskiego słowa Bint al-Riyāḥ co wolnym tłumaczeniu oznacza "córka wiatru". Związane jest to zapewne z tym, że na Pantellerii bardzo często wieją silne i porywiste wiatry, które powodują, że praktycznie przez cały rok panuje tu łagodny i przyjemny śródziemnomorski klimat. Wyspa znana jest i ceniona głównie z niezwykle malowniczych powulkanicznych ciemnych plaż, imponujących klifów oraz księżycowych krajobrazów, co powoduje, że bardzo określana jest mianem "Czarnej Perły Morza Śródziemnego". Ostatni wybuch wulkanu miał tu miejsce w 1891 roku. Jednym z najpiękniejszych zakątków Pantelleri są okolice powulkanicznego jeziora Specchio di Venere (Zwierciadło Wenery). Na jego zachodnim brzegu znajduje się bogate w siarkę termalne źródło, którego korzystny wpływ na różnorakie schorzenia wykorzystują liczni turyści i kuracjusze. Kolejną atrakcją turystyczną jest tu usytuowana w zachodniej części wyspy neolityczna osada. Do naszych czasów przetrwały tu m.in. pozostałości chat z epoki brązu, starożytne grobowce (Sesi), a także narzędzia i artefakty jakie używane były przez jej mieszkańców. Na wyspie znajduje się port lotniczy, który zapewnia stałe połączenia z kontynentalną częścią Włoch.

Pantelleria - Plan

Ciekawostki
- W czasie II wojny światowej pomiędzy 8 a 14 maja 1943 roku wyspa poddawana była bardzo ciężkim bombardowaniom w ramach operacji Corkscrew. Spadło na nią przeszło 10 tysięcy ton bomb w ramach alianckiego eksperymentu zmuszenia obrońców samym bombardowaniem do poddania się. Tym samym powierzchnia Pantellerii stała się "najbardziej zbombardowanymi 83 kilometrami kwadratowymi na kuli ziemskiej".
- W 2014 roku uprawa białych winogron Zibibbo na Pantellerii została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z owoców tych produkowane jest wyborne wino o takiej samej nazwie, które stanowi specjalność wyspy.
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas