Zamek d'If (Château d'If)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
GPS: N: 43°16'47.32", E: 5°19'30.37"
Zamek d'If
Zamek d'If - panorama
If to niewielka skalista wyspa w południowej Francji, położona na Morzu Śródziemnym w pobliżu Starego Portu w Marsylii. Należy ona do większego archipelagu (Archipel du Frioul), który stanowi administracyjnie jedną z dzielnic Marsylii. Na wyspie znajduje się wzniesiony w XVI wieku okazały zamek. Twierdza ta wybudowana została na polecenie ówczesnego króla Francji, Franciszka I Walezjusza (1494-1547) jako jeden z wielu elementów grupy umocnień ochraniających Marsylię. Bardzo szybko jednak się okazało, że zamek był zupełnie nietrafioną inwestycją. Położony w zbyt dużej odległości od portu (ok. 3,5 km) stanowił znikomą wartość obronną i w związku z tym nigdy nie wziął udziału w żadnych większych działaniach wojennych. Praktycznie od początku swojego istnienia wykorzystywany był głównie jako więzienie. W jego lochach przetrzymywano m.in. pojmanych w czasie wojen religijnych protestantów, bonapartystów, a w czasie rządów konstytucyjnych Ludwika Filipa I - republikanów. Mimo to Zamek d'If zyskał sławę jednej z najbardziej znanych i rozpoznawalnych twierdz na świecie. Stało się to za sprawą napisanej w połowie XIX wieku przez Aleksandra Dumasa ojca powieści zatytułowanej Hrabia Monte Christo. To właśnie w jego murach przez 14 lat więziony był główny bohater książki, Edmund Dantes po fałszywym donosie oskarżającym go o bonapartyzm. W pierwszej połowie XX wieku zamek pełnił także funkcję latarni morskiej. Obecnie w pełni odrestaurowany stanowi ciekawą atrakcję dla turystów odwiedzających pobliską Marsylię. Na wyspę dostać można się statkiem, który wypływa co godzinę ze Starego Portu w Marsylii.

Architektura
Zamek wzniesiony został na na planie kwadratu o boku 28 metrów. Posiada trzy wieże (Maugovert, Saint Christophe i Saint Jaume) i przystosowany jest do prowadzenia ostrzału artyleryjskiego (także w kierunku miasta). Mury twierdzy niemal całkowicie pozbawione są otworów okiennych, a wysunięte fortyfikacje otaczają niemal całą wyspę If.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas