Valkenburg

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Limburgia
GPS: N: 50°51'44.73", E: 5°49'50.45"
Valkenburg
Valkenburg - panorama
Valkenburg to miasto w południowej Holandii, położone nad rzeką Geul, około 12 km w kierunku wschodnim od Maastricht. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jeden ze swoich obozów. W zapiskach historycznych Valkenburg pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z XI wieku. Wtedy to wzniesiony został tu pierwszy zamek wokół którego zawiązało się miasto. Na przestrzeni wieków twierdza ta była wielokrotnie najeżdżana i niszczona. W 1672 roku wycofujące się przed francuzami wojska holenderskie na rozkaz Wilhelma III wysadziły miejscowy zamek w powietrze. Warownia ta nie została nigdy później odbudowana i do czasów obecnych pozostaje w ruinie. Pod koniec XIX wieku Valkenburg stał się ulubionym miejscem wypoczynku bogatych mieszkańców pobliskiego Akwizgranu i Liege.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Valkenburga zaliczyć możemy m.in. usytuowany w centrum miasta kościół św. Mikołaja i św. Barbary (H.H. Nicolaas en Barbarakerk), dawny budynek ratusza miejskiego (obecnie siedziba muzeum), kościół św. Gerlacha (Sint-Gerlachuskerk), wybudowaną w 1906 roku 30 metrową wieżę Wilhelminatoren, hiszpański dworek Spaans Leenhof, stanowiące pozostałości dawnych murów miejskich bramy Berkelpoort i Grendelpoort, wybudowany w pierwszej połowie XX wieku kościół św Józefa (Sint-Jozefkerk) oraz znajdujące się na malowniczym wzgórzu monumentalne ruiny średniowiecznego zamku (Kasteelruïne Valkenburg). W mieście znajduje się także kasyno, podziemny kompleks jaskiń Gemeentegrot, Fluweelengrot (Aksamitna Grota), park rozrywki Falconer oraz zabytkowa kopalnia węgla kamiennego (Steenkolenmijn).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Holendrzy są najwyższym narodem na świecie. Przeciętny rodowity mieszkaniec Holandii ma około 183 cm wzrostu co oznacza, że jest on prawie 10 centymetrów wyższy niż przeciętny Polak czy Brytyjczyk.
Reklama
Polub nas