Rzeszów

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Podkarpackie
Populacja: 172 770
Strona Internetowa: www.rzeszow.pl
GPS: N: 50°2'27.41", E: 21°59'57.41"
Rzeszów
Rzeszów - panorama
Rzeszów to miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone nad Wisłokiem (dopływ Sanu). Jego początki sięgają połowy XIV wieku, kiedy to król Kazimierz Wielki przyłączył je do Polski wraz z całą Rusią Halicko-Włodzimierską i nadał małej wtedy osadzie prawa miejskie. Liczne przywileje oraz korzystne położenie na przecięciu się ważnych szlaków handlowych spowodowało, że Rzeszów bardzo szybko stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym regionu. Swój największy okres świetności miasto przeżywało na przełomie XVI i XVII wieku. Wtedy to zostało znacznie rozbudowane a także zyskało nowe fortyfikacje i wały obronne. W 1591 roku w mieście powstał nowy ratusz a niespełna dziesięć lat później rozpoczęto budowę zamku obronnego. W 1638 roku Rzeszów na blisko dwa stulecia dostał się pod panowaniem rodziny Lubomirskich. W 1658 roku hetman polny koronny Jerzy Sebastian Lubomirski założył w mieście słynne Kolegium Pijarów, które było jedną z nielicznych wówczas w kraju szkół średnich. Pod koniec XVII wieku miasto zostało nawiedzone przez pożar co zapoczątkowało jego powolną stagnację. Upadek Rzeszowa przypieczętowało zajęcie go przez wojska austriackie w czasie rozbiorów. Pod panowaniem Habsburgów miasto pozostawało przez blisko 150 kolejnych lat.

Zwiedzanie
Obecnie na terenie Rzeszowa zachowanych jest blisko 400 zabytkowych budowli. Większość z nich zlokalizowana jest w rejonie malowniczego i pięknie odrestaurowanego starego miasta. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in. Zamek Lubomirskich, pochodzący z początku XVII wieku kościół i klasztor oo. Bernardynów, kościół Farny św. Wojciecha i Stanisława, ufundowany przez Lubomirskich w połowie XVI wieku pijarski zespół klasztorny, pałacyk letni Lubomirskich oraz malowniczy rynek z XVI wiecznym neogotyckim ratuszem. Na uwagę zasługuje także znajdująca się pod płytą rynku podziemna trasa turystyczna, gdzie zobaczyć możemy m.in. piwnice bławatników, trakt Lubomirskich czy lochy tatarskie.
Zdjęcia [15]
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 647
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 599
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 562
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 638
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 646
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 637
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach osiemdziesiątych XX wieku w Stoczni Gdańskiej zbudowany został kadłub imponującej pięciomasztowej fregaty (pasażerski wycieczkowiec żaglowy) Royal Clipper. Jednostka ta ma przeszło 133 metry długości i 16 szerokości co czyni z niej największy żaglowiec na świecie. Obecnie stanowi on flagowy statek floty Star Clippers i pływa głównie po Morzu Karaibskim oraz Śródziemnym.
Reklama
Polub nas