Zamek Pierrefonds (Château de Pierrefonds)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Hauts-de-France
Miejscowość: Pierrefonds
Strona Internetowa: pierrefonds.monuments-nationaux.fr
GPS: N: 49°20'49.69", E: 2°58'48.50"
Zamek Pierrefonds
Zamek Pierrefonds - panorama
Pierrefonds to niewielka miejscowość w północnej Francji, położona w departamencie Oise, około 15 km w kierunku wschodnim od Compiègne. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Jej fundatorami byli członkowie szlacheckiej rodziny Nivelon. Jeszcze w tym samym wieku twierdza przeszła do domeny królewskiej, stając się własnością Filipa II Augusta (1165-1223). W drugiej połowie XIV stulecia Pierrefonds wraz zamkiem dostało się we władanie księcia Ludwika Orleańskiego (1372-1407). Nowy właściciel zdecydował się na całkowitą przebudowę posiadłości. Prace budowlane przerwane zostały w 1407 roku w wyniku nagłej śmierci Ludwika. W XVII wieku warownia została dotkliwie zniszczona w czasie wojen religijnych jakie toczone były wówczas na terenie Francji. Jeszcze w tym samym wieku przystąpiono do rozbiórki ruin. Ostatecznie i te prace nie zostały doprowadzone do końca. Rozebrano jedynie najbardziej wysunięte na zewnątrz mury zamkowe. W 1810 zrujnowaną posiadłość zakupił za symboliczną kwotę 3000 franków Napoleon Bonaparte (1769-1821). Po nim ruiny przejęte zostały przez Burbonów, a później właścicielem Pierrefonds stał się król Ludwik Filip I (1773-1850). Zauroczony romantycznymi ruinami polecił urządzić w nich bankiet z okazji zaślubin swojej córki Ludwiki z Leopoldem I. Wkrótce potem przystąpiono do odbudowy posiadłości. Prace rekonstrukcyjne trwały blisko 30 lat i pochłonęły ponad 5 milionów franków. Odbudowa przerwana została upadkiem Cesarstwa. W XIX wieku zamkiem zainteresował się znany francuski architekt, historyk sztuki i konserwator zabytków Eugène Viollet-le-Duc (1814-1879). Zdecydował się on zakończyć proces odbudowy posiadłości. Z uwagi na duży stopień dewastacji ruin oraz skąpe źródła historyczne o pierwotnym kształcie posiadłości zdecydował się on na realizację własnej wizji średniowiecznego zamku. Powstała wówczas okazała rezydencja stanowiąca mieszankę wielu stylów architektonicznych. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. W jego murach zaś, urządzone zostało muzeum.

Ciekawostki
- Zamek Pierrefonds bardzo często wykorzystywany był jako plan filmowy. Kręcono to sceny do takich filmów jak m.in. Goście, goście czy Przygody Merlina.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas