Mulhacén

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Prowincja: Andaluzja
GPS: N: 37°3'12.00", W: 3°18'41.00"
Mulhacén - panorama
Mulhacén (3478 metrów n.p.m) to szczyt w południowej Hiszpanii, położony w Górach Betyckich w paśmie Sierra Nevada. Jest to najwyższa góra kontynentalnej części Hiszpanii i zarazem całego Półwyspu Iberyjskiego. Mulhacén ta jest także najwyższym szczytem kontynentalnej Europy, który usytuowany jest poza Alpami i Kaukazem. Nazwa góry pochodzi od imienia muzułmańskiego króla Grenady - Muleya Abdula Hassana, który rzekomo został pochowany na jej wierzchołku. Mimo wielu poszukiwań nigdy nie udało się odnaleźć jego grobu jak i skarbów które zostały z nim zakopane. Praktycznie od listopada do maja na Mulhacén utrzymuje się pokrywa śnieżna. Planując wycieczkę należy więc wybierać raczej letnie miesiące. Na Mulhacén prowadzi kilka oznakowanych szlaków turystycznych. Z szczytu rozpościera się przepiękna panorama pasma górskiego Sierra Nevada. Góry te charakteryzują się bardzo suchym i wietrznym klimatem, a na najwyższych partiach pasma praktycznie nie napotkamy żadnych strumieni czy potoków. Warto więc pamiętać o zabraniu ze sobą dużej ilości wody pitnej.
W pobliżu Mulhacén znajduje się jedna z najwyżej położona dróg w Europie (3380 metrów n.p.m), która prowadzi niemal na wierzchołek pobliskiego szczytu Pico del Veleta (3396 metrów n.p.m.).

Mulhacén - Plan

Ciekawostki
- Najwyższym szczytem Hiszpanii jest góra wulkaniczna Pico del Teide (3718 metrów n.p.m.) położona na wyspie Teneryfie stanowiącej część archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas