Aarau

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Argowia
GPS: N: 47°23'31.15", E: 8°2'40.29"
Aarau
Aarau - panorama
Aarau to malownicze miasteczko w północnej Szwajcarii, położone nad rzeką Aare u podnóża gór Jura. Jego początki sięgają VII wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W zapiskach historycznych miasto pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to stanowiło własność hrabiów von Kyburg. Wtedy też założony został tu klasztor, a także rozpoczęto budowę kamiennego zamku. Początkowo wioska należała do Księstwa Burgundii, ale w 1415 roku stała się własnością kantonu Berna. W 1798 roku Aarau przez kilka miesięcy pełniło funkcję pierwszej stolicy Szwajcarii i siedziby pierwszego parlamentu. Od 1803 roku miasto stanowi główny ośrodek administracyjny kantonu Argowia.

Zwiedzanie
Najstarsza część Aarau usytuowana jest na malowniczej skale tuż nad brzegiem rzeki. Jego najstarszą budowlą jest usytuowany na północno-wschodnim krańcu starego miasta XIII wieczny zamek Schlössli. Jego najstarszym elementem jest wzniesiona na planie kwadratu 25 metrowa kamienna wieża. Obecnie w murach warowni funkcjonuje Muzeum Miejskie. Z XIII wieku pochodzi także Roter Turm, którą na początku XVI wieku połączono z ratuszem. Pozostałe ważne zabytki Aarau to m.in. wybudowany pod koniec XV wieku późnogotycki kościół miejski (Stadtkirche Aarau), dawny klasztor św. Urszuli (Kloster St. Ursula), pełniąca niegdyś funkcję bramy miejskiej okazała wieża Oberer Turm, XVI wieczny dom Alte Schaal, fontanna Sprawiedliwości, usytuowany na przedmieściach okazały gmach Haus zum Schlossgarten, który niegdyś służył za tymczasową siedzibę rządu Republiki Helweckiej oraz liczne XVI wieczne ozdobione malowidłami kamienice z charakterystycznymi wykuszami (wysuniętymi nad ulice szczytami dachów) określane mianem Dachhimmel.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas