Wielki Krywań (Veľký Kriváň)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Kraj: Żyliński
GPS: N: 49°11'16.00", E: 19°1'52.00"
Wielki Krywań (1709 metrów n.p.m.) to góra w północnej Słowacji, stanowiąca najwyższy szczyt pasma górskiego Mała Fatra. Dzięki kolejce gondolowej (Vrátna-Chleb) wierzchołek jest łatwo dostępny i chętnie odwiedzany przez turystów. Kolejka pokonuje różnicę wysokości 750 metrów. Wagoniki są 8 osobowe, a koszt biletu w obie strony wynosi 10 EUR (pod górę 8,5 EUR). Dolna stacja kolejki znajduje się na terenie Vrátnej doliny, górna zaś przy malowniczej przełęczy Snilovské sedlo (1524 metrów n.p.m.) skąd na sam szczyt prowadzi nas krótka ścieżka czerwonym szlakiem. Osoby lubiące chodzić po górach mogą zrezygnować z kolejki i zdobyć najwyższa górę Małej Fatry własnymi siłami. Podejście nie jest specjalnie trudne, a jedynie suma przewyższeń może dać się we znaki (głównie tym którzy nie chodzą po górach). Na pieszą wędrówkę trzeba przeznaczyć cały dzień.
Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama niemal całego pasma górskiego Małej Fatry, części Wielkiej Fatry, kilku szczytów Beskidu Żywieckiego (m.in. Wielkiej Raczy i Babiej Góry) oraz Niżnych Tatr.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Słowacji znajduje się niewiele naturalnych jezior. W przeważającej części są to małe, górskie polodowcowe zbiorniki wodne. Natomiast bardzo dużo jest sztucznie utworzonych akwenów, wykorzystywanych do celów energetycznych lub retencyjnych. Największym z takich sztucznych zbiorników wodnych jest znajdujące się koło Namiestowa - Jezioro Orawskie. Stanowi ono także popularną atrakcję turystyczną. Na jego brzegach znajduje się wiele ośrodków rekreacyjnych, campingi oraz liczne przystanie.
Reklama
Polub nas