Wielki Krywań (Veľký Kriváň)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Kraj: Żyliński
GPS: N: 49°11'16.00", E: 19°1'52.00"
Wielki Krywań (1709 metrów n.p.m.) to góra w północnej Słowacji, stanowiąca najwyższy szczyt pasma górskiego Mała Fatra. Dzięki kolejce gondolowej (Vrátna-Chleb) wierzchołek jest łatwo dostępny i chętnie odwiedzany przez turystów. Kolejka pokonuje różnicę wysokości 750 metrów. Wagoniki są 8 osobowe, a koszt biletu w obie strony wynosi 10 EUR (pod górę 8,5 EUR). Dolna stacja kolejki znajduje się na terenie Vrátnej doliny, górna zaś przy malowniczej przełęczy Snilovské sedlo (1524 metrów n.p.m.) skąd na sam szczyt prowadzi nas krótka ścieżka czerwonym szlakiem. Osoby lubiące chodzić po górach mogą zrezygnować z kolejki i zdobyć najwyższa górę Małej Fatry własnymi siłami. Podejście nie jest specjalnie trudne, a jedynie suma przewyższeń może dać się we znaki (głównie tym którzy nie chodzą po górach). Na pieszą wędrówkę trzeba przeznaczyć cały dzień.
Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama niemal całego pasma górskiego Małej Fatry, części Wielkiej Fatry, kilku szczytów Beskidu Żywieckiego (m.in. Wielkiej Raczy i Babiej Góry) oraz Niżnych Tatr.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Słowacji odkryto blisko 4 tysiące jaskiń. Z uwagi na swój unikatowy charakter większość z nich znajduje się pod ścisłą ochroną, a część wpisana jest także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla zwiedzających udostępnionych jest zaledwie 14 z nich. Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane to m in. Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Domica czy Ochtińska Jaskinia Aragonitowa.
Reklama
Polub nas