Boppard

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Nadrenia-Palatynat
GPS: N: 50°13'60.00", E: 7°34'60.00"
Boppard
Boppard - panorama
Boppard to miasto w zachodnich Niemczech, położone na lewym brzegu Renu, około 20 km w kierunku południowym od Koblencji. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu swoją kolonię zwaną Baudobriga. Po upadku Cesarstwa i wycofaniu się wojsk rzymskich Boppard przejęli Merowingowie, a później miasto dostało się we władanie biskupów Trewiru. Wtedy też rozpoczęto budowę warownego zamku. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miasto zostało najechanie i zniszczone przez wojska szwedzkie. W wyniku walk oraz migracji populacja miasta zmniejszyła się o blisko jedną trzecią.

Zwiedzanie
Serce Boppard stanowi malowniczy Marktplatz, przy którym znajduje się największy zabytek miasta, okazały późnoromański kościół św Sewera (St. Severus). Świątynia ta wzniesiona została w XIII wieku w miejscu dawnej starożytnej łaźni. Charakterystycznym elementem budowli są dwie jasne, bliźniacze wieże zakończone szpikulcami. Pozostałe ważne zabytki Boppard to m.in. pochodzący z przełomu XIV-XV wieku kościół i klasztor Karmelitów, XIV wieczny Stary Zamek (obecnie siedziba muzeum), ewangelicki kościół Jezusa Chrystusa (Christuskirche) oraz pozostałości rzymskiego fortu. Miasteczko usytuowane jest na terenie wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Górnej Dolinie środkowego Renu.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1879 roku w niemieckim mieście Ulm w domu przy Bahnhofstrasse B nr 135 urodził się słynny niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia Albert Einstein. Obecnie uważany jest on za jednego z największych fizyków-teoretyków XX wieku. W świecie nauki zasłynął głównie jako twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, oraz jako współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła.
Reklama
Polub nas