Paryż (Paris)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Île-de-France
Populacja: 2 153 600
Powierzchnia: 105 km²
GPS: N: 48°51'15.36", E: 2°20'52.74"
Paryż
Paryż - panorama
Paryż to stolica i zarazem największe miasto Francji, położone nad rzeką Sekwaną (La Seine) w centrum rozległej niziny zwanej Basenem Paryskim. Przez wiele osób Paryż uważany jest za jedno z najokazalszych i najpiękniejszych miast świata oraz stolicę światowej mody. Początki Paryża sięgają czasów starożytnych, kiedy to w miejscu obecnego miasta znajdowała się niewielka osada zamieszkiwana przez celtyckie plemię Paryzjów od których pochodzi obecna nazwa miasta. W czasach rzymskich Paryż znany był pod nazwą Lutetia Parisiorum i pozostawał mało znaczącą osadą w cieniu takich miast jak Lyon czy Bordeaux. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił dopiero na przełomie XIII i XIV wieku. W latach 1852-1870 miała miejsce wielka przebudowa Paryża, która zmieniła całkowicie obraz i oblicze miasta, poprzez budowę szeregu nowych ulic i wielkich bulwarów. Wtedy też uległa wyburzeniu dawna średniowieczna zabudowa miasta. Pod koniec XIX wieku w 1889 roku wybudowano obecny symbol miasta - Wieżę Eiffla (wysokość 324 metry wraz z zamocowaną w 2000 roku anteną). Obecnie Paryż to miasto-legenda, przez wielu uznawany za stolicę świata, a przynajmniej stolice mody i trendów kulturowych. I choć wszystkie te określenia nieco się zdezaktualizowały, to moda na Paryż nie przemija. Jest to miasto o niezliczonej ilości zabytków, muzeów i wspaniałych rozwiązań architektonicznych, ale także romantycznych zaułków. Turysta niemal na każdym kroku ma poczucie obcowania z historią.

Zwiedzanie
W Paryżu w zasadzie nie można zabłądzić. Niemal z każdego zakątka widać parę jednoznacznych punktów orientacyjnych, które pozwalają szybko zorientować się, gdzie się jest i dokąd trzeba pójść. To przede wszystkim Wieża Eiffla, a także wzgórze Montmarte z górującym nad nim białym budynkiem bazyliki Sacré-Cœur. Historyczne serce Paryża stanowi położona na Sekwanie wyspa Île de la Cité. To właśnie na niej znajduje się Palais de Justice oraz słynna katedra Notre-Dame de Paris. W Paryżu znajduje się wiele atrakcji turystycznych i zabytków pochodzących z różnych epok architektonicznych, a także wiele muzeów z bogatymi kolekcjami dzieł sztuki. Paryż to także światowe centrum mody i miejsce do którego przybywają liczni malarze i poeci. Te wszystkie rzeczy powodują, że każdego roku miasto odwiedzane jest przez blisko 30 milionów turystów. Do najważniejszych zabytków Paryża należą m.in. wzniesiona specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku przeszło 320 metrowa Wieża Eiffla, wybudowana w latach 1163-1330 gotycka katedra Notre-Dame, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich XIX wieczny Łuk Triumfalny, znajdująca się na szczycie wzgórza Montmartre Bazylika Serca Jezusowego (Sacré-Cœur), XII wieczny Kościół Saint Pierre de Montmartre, Luwr (jedno z największych muzeów sztuki na świecie), XVIII wieczny Panteon, znajdujący się na wyspie Cité Pałac królewski (Conciergerie), ufundowana przez króla Francji Ludwika IX Święta Kaplica, gmach Opery Garnier oraz wzniesiony w XVII wieku wielki kompleks budynków zwany Les Invalides.
Zdjęcia [94]
Paryż
Miasta Dude· 253
Paryż
Miasta Dude· 257
Paryż
Miasta Dude· 219
Paryż
Miasta Dude· 252
Paryż
Miasta Dude· 237
Paryż
Miasta Dude· 228
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas