Delta Dunaju (Delta Dunării)

Rumunia     UNESCO
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Przyroda
Okręg: Tulcza
Miejscowość: Tulcza
Strona Internetowa: www.deltadunarii.ro
GPS: N: 45°10'43.35", E: 28°48'13.81"
Delta Dunaju
Delta Dunaju - panorama
Tulcza to miasto portowe we wschodniej Rumunii, położone w malowniczym zakolu Dunaju. Założone zostało przez Daków w VIII wieku p.n.e. jako Aegyssos. Jakiś czas później zostało podbite przez Rzymian, którzy założyli tu jeden ze swoich warownych obozów, której pozostałości zachowały się we wschodniej części miasta. Tulcza nie posiada zbyt wielu atrakcji turystycznych. Znajduje się tu jedynie kilka muzeów (w tym Muzeum Delty Dunaju) oraz usytuowany na okolicznym wzgórzu wybudowany na początku XX wieku na cześć wyswobodzenia Rumunii spod jarzma Tureckiego - Pomnik Niepodległości. Mimo to stanowi ono obecnie jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych i turystycznych regionu. To właśnie tutaj organizowanych jest większość wycieczek po stanowiącej jeden z najpiękniejszych rejonów przyrodniczych Rumunii - Delcie Dunaju. Jest to druga co do wielkości (po Wołdze) delta w Europie. Rzeka ta rozdziela się tu na kilka odnóg, które pośród bagnistych terenów, jezior, grobli oraz wysp porośniętych lasem i sitowiem uchodzą do Morza Czarnego. Żyje tu przeszło 160 gatunków ryb i 300 gatunków ptaków. Spotkać można tu m in. ibisy, czaple, kormorany, pelikany czy flamingi. Ponadto znajduje się tu największy na świecie obszar porostu trzciny oraz uznany za zabytek przyrody unikatowy na skalę światową stary dębowy las Letea (Pădurea Letea). O miejscu tym od niepamiętnych czasów rozpisywali się już starożytni podróżnicy, geografowie czy poeci. Deltę Dunaju można zwiedzać indywidualnie lub w zorganizowanych wycieczkach. Często połączone są one także z wędkowaniem. Część terenów dostępna jest tylko po okazaniu odpowiedniego pozwolenia (ARBDD - Administracja Rezerwatu Biosfery Delty Dunaju). W obrębie delty istnieje skąpa sieć drogowa. Samochodem można dostać się tu jedynie do miasteczka Murighiol położonego nad jeziorem o takiej samej nazwie. Akwen ten stanowi ulubione miejsce ornitologów, obserwujących lęgi pelikanów. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku utworzono tu Rezerwat Biosfery Delty Dunaju, który w 1991 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Ciekawostki
- Delta Dunaju zajmuje powierzchnię około 5050 km², z czego 732 km² znajduje się na terenie Ukrainy
- Każdego roku rzeka niesie do Morza Czarnego 70 milionów osadów (2 tony na sekundę)
- Tereny delty zamieszkuje społeczność Lipowan stanowiących potomków starowierców, którzy w 1772 roku uciekli z Rosji prześladowaniami religijnymi.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najciekawszych dzieł rumuńskiej sztuki ludowej są charakterystyczne ikony na szkle. Umiejętność ich malowania przywędrowała do Siedmiogrodu z Austrii lub Czech w połowie XVII wieku. Proces powstawania takiej ikony był na tyle trudny i skomplikowany, że często przy jednym obrazie pracowało nawet kilka osób. Wiele z nich przez wieki stanowiło przedmiot kultu.
Reklama
Polub nas