Middelburg

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Zelandia
Strona Internetowa: www.middelburg.nl
GPS: N: 51°29'59.21", E: 3°36'50.82"
Middelburg
Middelburg - panorama
Middelburg to miasto w południowo-zachodniej Holandii, położone na malowniczym półwyspie w centralnej części prowincji Zelandii. Jego początki sięgają przełomu VIII i IX stulecia, kiedy to prawdopodobnie założona została tu pierwsza osada. Niespełna dwa stulecia później do Middelburga przybyli mnisi, którzy rozpoczęli budowę opactwa, wokół którego zawiązało się miasto. W XIII wieku był to już prężnie działający ośrodek w którym dominował przemysł sukienniczy i rybacki. Prawa miejskie Middelburg uzyskał w 1217 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Jakiś czas później w mieście ulokowała się Kompania Wschodnioindyjska, dzięki której do Middelburga napływały cenne towary z najdalszych zakątków świata. Przez stulecia Middelburg wykorzystywał dogodne położenie w pobliżu ujścia Skaldy do Morza Północnego bogacąc się na handlu morskim. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku nalotów bombowych zniszczona została znaczna część zabytkowej tkanki miejskiej.

Middelburg - Plan

Zwiedzanie
Middelburg to jedno z wielu holenderskich miast z gwiaździstym układem centrum będącym pamiątka po prastarych wałach obronnych i fosie. Serce miasta stanowi otoczony pięknymi kamienicami rozległy rynek (Markt) w którego sercu wznosi się okazały budynek ratusza miejskiego Stadhuis. Wybudowano go w połowie XV wieku na polecenie członków rodziny Keldermans z belgijskiego Mechelen. Późnogotycką fasadę zdobi 25 posągów książąt holenderskich i zelandzkich, które ładnie komponują się z renesansową wieżą zwieńczoną iglicą z 1520 roku. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Middelburg ti m.in. XII wieczny klasztor (Abdijkerken Onderdentoren), wzniesiony w latach 1647-1667 kościół Wschodni (Oostekerk) oraz park miniatur Miniatuur Walcheren.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Holendrzy są najwyższym narodem na świecie. Przeciętny rodowity mieszkaniec Holandii ma około 183 cm wzrostu co oznacza, że jest on prawie 10 centymetrów wyższy niż przeciętny Polak czy Brytyjczyk.
Reklama
Polub nas