Vannes

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Bretania
GPS: N: 47°39'21.24", W: 2°45'37.08"
Vannes
Vannes - panorama
Vannes to miasto w północno-zachodniej Francji, położone nad Zatoką Morbihan. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Około V wieku n.e. w miasto stało się siedzibą biskupa, a po upadku Cesarstwa dostało się pod panowanie Franków. W X stuleciu Vannes stało się częścią Bretanii, z którą w 1532 roku zostało wcielone do korony francuskiej. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest okazała katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre). Jej budowa rozpoczęta została w XIII wieku i wraz z licznymi przebudowami ciągnęła się przez sześć kolejnych stuleci. Świątynia reprezentuje mieszankę stylów architektonicznych. W jej sylwetce dostrzec można zarówno elementy romańskie (wieża przy północnej fasadzie), gotyckie jak i renesansowe. Pozostałe atrakcji i zabytki miasta to m.in. usytuowany naprzeciw katedry stary budynek La Couhe (obecnie siedziba Muzeum Sztuki), neorenesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de Ville), barokowy kościół św. Paterna (Église Saint-Patern), neoklasycystyczny pałac Hermine (Château de l'Hermine) oraz otaczające miasto bardzo dobrze zachowane średniowieczne mury miejskie z licznymi basztami i bramami.

Vannes - Plan

Zatoka Morbihan
Golfe du Morbihan to niezwykle malownicza i płytka zatoka, która powstała po rozlaniu się morza na okoliczne równiny. Obejmuje swoim zasięgiem około 40 wysepek, które częściowo są zamieszkałe. Największe z nich obsługiwane są przez regularne połączenia promowe z Vannes i okolicznych miasteczek. Można także wypożyczyć łódkę bądź motorówkę i zwiedzić zatokę na własną rękę. Krajobraz wysp przyozdabiają wielkie kamienne słupy wychodzące z wody. Wyspy stanowią także raj dla okolicznego ptactwa. Żyją tam m.in. kormorany rogate, warzęchy białe, ostrygojady, kapturniki, siewki czy czaple. W okresie odpływów można tutaj zbierać ręcznie homary, które pozostają na mieliźnie. Morbihan w języku bretońskim oznacza Małe morze.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas