Droga Sognefjellsvegen (Sognefjellsvegen)

Norwegia
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Trasy widokowe
Okręg: Oppland
GPS: N: 61°33'23.62", E: 7°56'54.99"
Sognefjellsvegen (Fylkesvei 55) to położona w górach Jotunheimen malownicza krajowa droga turystyczna, uważana za jedną z najpiękniejszych widokowych tras w Norwegii. Jej długość wynosi około 100 km. Swój początek w małej miejscowości Lom i wiedzie przez obaszar górski Sognefjell a kończy się w miejscowości Gaupne.
Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych z których można podziwiać takie osobliwości jak m in. najwyższą górę Norwegii - Galdhøpiggen czy największy norweski lodowiec kontynentalny - Jostedalsbreen.
W 2007 Sognefjellsvegen została uznana za jedną z najciekawszych tras rowerowych na świecie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemannsretten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Reklama
Polub nas