Zamek Likavský (Likavský Hrad)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Żyliński
Miejscowość: Likavka
Strona Internetowa: www.likavka.sk
GPS: N: 49°6'19.55", E: 19°18'44.07"
Zamek Likavský
Likavka to niewielka wioska w północnej Słowacji, położona około 3 km w kierunku północnym od Ružomberoka. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane na malowniczym wapiennym wzgórzu (630 metrów n.p.m.) ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Jej fundatorem był ówczesny zwoleński żupan Donča. Głównym zadaniem nowego zamku miała być ochrona przebiegającego wzdłuż Wagu ważnego szlaku handlowego łączącego Orawę z Polską.
W 1431 roku zamek został zdobyty i zajęty przez husytów. Po ich wyparciu ówczesny król Węgier - Zygmunt Luksemburski (1368-1437) podarował warownię członkom możnemu węgierskiemu rodowi Hunyady. To właśnie za ich panowania nastąpiła znaczna rozbudowa twierdzy. Powstał wtedy m.in. monumentalny czteropiętrowy zamek górny. Na początku XVIII wieku zamek przejęty został przez wojska węgierskiego magnata i jednego z przywódców powstania antyhabsburskiego na Węgrzech - Franciszka II Rakoczego (1676-1735). W 1707 roku wycofujący się pod naporem wojsk austriackich partyzanci, wysadzili warownię w powietrze, niszcząc ją doszczętnie. Po tym tragicznym wydarzeniu zamek został ostatecznie opustoszały i od tego czasu zaczął popadać w coraz większą ruinę. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzone zostały dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Odbudowano wtedy m.in wieżę, bramę oraz fragmenty obwarowań. Obecnie zamek udostępniony jest dla zwiedzających, a w jego murach urządzone zostało muzeum przybliżające historię warowni.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Słowacji znajduje się niewiele naturalnych jezior. W przeważającej części są to małe, górskie polodowcowe zbiorniki wodne. Natomiast bardzo dużo jest sztucznie utworzonych akwenów, wykorzystywanych do celów energetycznych lub retencyjnych. Największym z takich sztucznych zbiorników wodnych jest znajdujące się koło Namiestowa - Jezioro Orawskie. Stanowi ono także popularną atrakcję turystyczną. Na jego brzegach znajduje się wiele ośrodków rekreacyjnych, campingi oraz liczne przystanie.
Reklama
Polub nas