Klasztor na Wielkim Jeziorze (Otočić Sveta Marija)

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Komitat: Dubrovačko-neretvanska županija
GPS: N: 42°46'8.15", E: 17°21'34.87"
W północnej części wyspy Mljet znajduję się Park Narodowy Mljet na którego obszarze znaleźć można połączone z Adriatykiem wąską cieśniną dwa malownicze jeziora (Veliko i Malo jezero). Na jednym z nich (Wielkim Jeziorze) znajduje się mała wysepka św. Marii, na której w XII wieku Benedyktyni wznieśli tu swój klasztor. Na przestrzeni wieków świątynia była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Z uwagi na zagrożenie ze strony piratów a potem turków klasztor został otoczony masywnym murem obronnym. Wtedy to uzyskał swój ostateczny renesansowy kształt.
W 1808 roku z rozkazu Napoleona benedyktyni zmuszeni zostali do opuszczenia świątyni. Od tego czasu zaniedbany zaczął on popadać w ruinę. Obecnie częściowo odrestaurowany stanowi ciekawą atrakcję turystyczną.
Zdjęcia [2]
Klasztor na Wielkim Jeziorze
Obiekty sakralne Bananas· 652
Klasztor na Wielkim Jeziorze
Obiekty sakralne Bananas· 585
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Zasolenie Adriatyku wynosi przeciętnie 38,3% (Bałtyku zaś zaledwie 7,7%) co przyczyniło się do tworzenia przez miejscową ludność tzw. Solin (płytkie baseny do których doprowadza się wodę kanałami) w których metodą odparowywania pozyskuje się sól morską. Warzelnie takie rozpoczęto budować już w XIII wieku i stanowiły one wówczas jeden z filarów gospodarki Dubrownika.
Reklama
Polub nas