Zamek Beauregard (Château de Beauregard)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Kraj Loary
Miejscowość: Cellettes
GPS: N: 47°32'13.47", E: 1°23'3.36"
Zamek Beauregard - panorama
Cellettes to niewielka miejscowość w środkowej Francji, położona około 10 km w kierunku południowym od Blois. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany na obrzeżach miasteczka niewielki renesansowy zamek (Château de Beauregard). Rezydencja ta wzniesiona została w połowie XVII wieku na polecenie Jeana du Thier, ministra finansów i sekretarza stanu na dworze króla Henryka II (1519-1559). Powstała wówczas dwuskrzydłowa budowla z prostą galerią arkadową parteru od strony podjazdu charakteryzująca się oszczędna dekoracją i pięknymi dekoracjami wnętrz. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym.
Wewnątrz zamku warto odwiedzić założoną w 1619 roku Galerię Osobistości (Galerie des Illustres) szczycącą się kolekcją 327 portretów ważnych postaci z dziejów Francji, a także ozdobiony pięknymi boazeriami z herbem fundatora Gabinet Dzwonników (Cabinet des Grelots).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Loara to najdłuższa rzeka we Francji. Jej dolina ciągnie się na długości około 1020 km i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Na obu brzegach rzeki spotkać można się niezliczona ilość zamków i pałaców, piękne zabytkowe miasteczka oraz bajkowe ogrody. W 2000 roku środkowa część Loary wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Reklama
Polub nas