Èze

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja - Alpy - Wybrzeże Lazurowe
GPS: N: 43°43'41.48", E: 7°21'43.35"
Èze
Èze - panorama
Èze to niewielkie nadmorskie miasteczko w południowo-wschodniej Francji, położone na wysokiej nadbrzeżnej skale (429 metrów n.p.m.) na słynnym Lazurowym Wybrzeżu. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. W czasie prac archeologicznych jakie prowadzone były na okolicznym wzgórzu (Mont Bastide) odkryto ślady pozostałości domostw datowanych na 2000 rok p.n.e. Jakiś czasu później tereny te zostały podbite i zajęte przez Rzymian, którzy założyli to jedną ze swoich kolonii. Po upadku cesarstwa miasteczko wielokrotnie było najeżdżane i niszczone przez barbarzyńców. Kilkukrotnie też przechodziło z rąk do rąk. Około X wieku miasto zostało podbite i zajęte przez wojska ówczesnego hrabiego Prowansji - Wilhelma I. Niespełna cztery stulecia później okoliczne tereny wraz z Èze dostały się we władanie władcom Sabaudii. Wtedy też z uwagi na strategiczne położenie zdecydowano się na budowę warownego zamku. Twierdza funkcjonowała tu aż do początków XVIII wieku, kiedy to w czasie wojny o sukcesję hiszpańską na rozkaz Ludwika XIV (1638-1715 ) została zburzona. W granice Francji podobnie jak wiele innych miejscowości regionu Èze zostało wcielone w 1860 roku.
Obecnie Èze to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek Lazurowego Wybrzeża. Z uwagi na położenie na wysokim skalnym klifie nazywane bywa bardzo często "orlim gniazdem". Tym co przyciąga tu każdego roku tysiące turystów jest pieczołowicie odrestaurowana średniowieczna zabudowa (Èze-Village). Przepiękne wąskie i kręte uliczki ciągną się pośród licznych kamieniczek, dawnych warsztatów rzemieślniczych, malowniczych ogrodów czy sklepików. Praktycznie wszędzie można dojść tu pieszo. W miasteczku znajduje się też kilka ciekawych zabytków. Najważniejsze z nich to m.in. XVII wieczny neoklasycystyczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Église Notre-Dame-de-l'Assomption), zbudowana na początku XIV wieku Kaplica Świętego Krzyża (Chapelle Sainte-Croix) oraz pozostałości średniowiecznego zamku. Ze wzgórza rozpościera się przepiękna panorama morza oraz części Lazurowego Wybrzeża. Przy dobrej przejrzystości powietrza dostrzec można stąd odległe Saint Tropez oraz brzegi Korsyki.
Miasteczko jest w całości nastawione na turystów (na stałe mieszka tu zaledwie kilkanaście osób).

Ciekawostki
- W Èze bardzo często przebywał słynny niemiecki filozof Friedrich Wilhelm Nietzsche. Zauroczony tym miejscem przez jakiś czas nawet tu mieszkał. Na pamiątkę jego pobytu jedną ze ścieżek miejskich łączących Èze-Village z Èze-sur-Mer nazwano chemin Friedrich Nietzsche.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas