Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Świętokrzyskie
Miejscowość: Oblęgorek
GPS: N: 50°57'10.09", E: 20°29'30.09"
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - panorama
Oblęgorek to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona około 18 km w kierunku północno-zachodnim od Kielc. Słynie ona ze znajdującego się tu malowniczego dworku w którym urządzone zostało muzeum poświęconemu wybitnemu polskiemu noweliście i powieściopisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi (1846-1916). Dworek ten powstał w 1900 roku z okazji 25 lecia pracy literackiej pisarza. Zbiórka na zakup majątku zorganizowana została przez obywatelski komitet, który przygotował także program obchodów jubileuszowych.
Do Oblęgorka pisarz przybył w 1902 roku. Używał go głównie jako miejsca letniego wypoczynku ale także i do pracy. To właśnie tutaj powstało m in. słynne dzieło (wielokrotnie także ekranizowane) pt. "W pustyni i w puszczy". W Oblęgorku Sienkiewicz przebywał do końca 1914 roku, kiedy to po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Szwajcarii. Po śmierci pisarza jego żona Maria wraz synem zamieszkiwali tu do końca II wojny światowej. Po wojnie cały majątek został przejęty przez państwo. W 1958 roku w dworku urządzone zostało Muzeum Henryka Sienkiewicza. Główny element posiadłości stanowi otoczony malowniczym parkiem eklektyczny pałacyk. Budynek zaprojektowany został przez warszawskiego architekta Hugo Kudera. Wnętrza utrzymane są w stylu z czasów, kiedy przebywał tu Sienkiewicz. Zwiedzający mogą zobaczyć tu m in. wystawę biograficzną, liczne pamiątki, ekspozycje oraz gabinet pisarza.
Zdjęcia [9]
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 435
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 581
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 320
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 433
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 276
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 571
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas