Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Świętokrzyskie
Miejscowość: Oblęgorek
GPS: N: 50°57'10.09", E: 20°29'30.09"
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - panorama
Oblęgorek to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona około 18 km w kierunku północno-zachodnim od Kielc. Słynie ona ze znajdującego się tu malowniczego dworku w którym urządzone zostało muzeum poświęconemu wybitnemu polskiemu noweliście i powieściopisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi (1846-1916). Dworek ten powstał w 1900 roku z okazji 25 lecia pracy literackiej pisarza. Zbiórka na zakup majątku zorganizowana została przez obywatelski komitet, który przygotował także program obchodów jubileuszowych.
Do Oblęgorka pisarz przybył w 1902 roku. Używał go głównie jako miejsca letniego wypoczynku ale także i do pracy. To właśnie tutaj powstało m in. słynne dzieło (wielokrotnie także ekranizowane) pt. "W pustyni i w puszczy". W Oblęgorku Sienkiewicz przebywał do końca 1914 roku, kiedy to po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Szwajcarii. Po śmierci pisarza jego żona Maria wraz synem zamieszkiwali tu do końca II wojny światowej. Po wojnie cały majątek został przejęty przez państwo. W 1958 roku w dworku urządzone zostało Muzeum Henryka Sienkiewicza. Główny element posiadłości stanowi otoczony malowniczym parkiem eklektyczny pałacyk. Budynek zaprojektowany został przez warszawskiego architekta Hugo Kudera. Wnętrza utrzymane są w stylu z czasów, kiedy przebywał tu Sienkiewicz. Zwiedzający mogą zobaczyć tu m in. wystawę biograficzną, liczne pamiątki, ekspozycje oraz gabinet pisarza.
Zdjęcia [9]
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 1135
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 1360
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 747
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 856
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 632
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzea i Skanseny malby· 1251
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas