Bourges

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Centralny-Dolina Loary
Populacja: 75 609
Powierzchnia: 68 km²
GPS: N: 47°4'58.41", E: 2°23'47.68"
Bourges
Bourges - panorama
Bourges to zabytkowe miasto w środkowej Francji, położone nad kanałem Berry, u zbiegu rzek Auron i Yevre w dorzeczu Loary. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka celtycka osada. W czasach rzymskich została ona podbita i zajęta przez wojska Juliusza Cezara. Wkrótce potem osada rozrosła się w większy ośrodek miejski, który przez pewien czas stanowił stolicę rzymskiej prowincji Akwitania. W III wieku n.e. Bourges stało się miastem chrześcijańskim, a na pierwszego biskupa powołano św. Ursyna. W 1137 roku to właśnie w Bourges odbyła się druga koronacja Ludwika VII oraz jego ślub z Eleonorą Akwitańską. W czasie wojny stuletniej (konflikty zbrojne jakie miały miejsce w XIV i XV wieku pomiędzy Anglią i Francją) miasto przez pewien czas pełniło funkcję stolicy Francji. Kres świetności Bourges rozpoczął się wraz wojnami religijnymi jakie toczone były w XVI wieku na terenach ówczesnej Francji. Wtedy to armia hugenotów wdarła się do miasta i doszczętnie splądrowała katedrę. Obecnie Bourges to prawdziwa perła architektoniczna, a także główna siedziba historycznego księstwa Berry. W mieście wyraźnie widać wpływ sztuki północy.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Bourges jest górująca nad miastem monumentalna XIII wieczna katedra św. Stefana (Cathédrale Saint-Étienne de Bourges). Świątynia ta wzorowana była na słynnej katedrze Notre-Dame w Paryżu i uważana jest za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w Europie. Budowla ma pięć naw, ale nie ma głównej nawy poprzecznej, co zasadniczo różni ją od większości świątyń z tego okresu. Wnętrze katedry ma 125 metrów długości i 37 wysokości. Dla zwiedzających udostępnione są także rozległe podziemne krypty oraz taras widokowy na wieży północnej. W 1992 roku katedra w Bourges wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając Bourges warto także zobaczyć dobrze zachowane fragmenty rzymskich murów obronnych, późnogotycki Palais Jacques Coeur nazwany tak od pierwszego właściciela oraz wiele renesansowych malowniczych kamieniczek. Najciekawszą z nich stanowi Hotel Lallemant w którym znajduje się muzeum.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas