Montreux

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Kanton: Vaud
Strona Internetowa: montreux.ch
GPS: N: 46°26'32.04", E: 6°52'59.03"
Montreux
Montreux - panorama
Montreux to miasto i zarazem popularny ośrodek wypoczynkowy w Szwajcarii, położony nad północno-wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego. W swoim obecnym kształcie miasto powstało w 1961 roku po połączeniu ze sobą gmin Châtelard i Planches. Kurort usytuowany jest w samym sercu tzw. Riwiery Szwajcarskiej i praktycznie od przełomu XIX i XX stanowi popularny ośrodek turystyczny. Otoczenie przez góry i jezioro sprawia, że Montreux to idealne miejsce dla amatorów sportów - zarówno wodnych, jak i zimowych. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się malownicza promenada z której rozpościera się przepiękny widok na jezioro oraz oddalone góry. Najstarsza cześć Montreux zwana Vieux Quartier, koncentruje się wokół rue du Point. Swoje ostatnie miesiące życia spędził w Montreux słynny brytyjski muzyk, wokalista rockowy Freddie Mercury. Dziś o jego przywiązaniu do miasta przypomina usytuowany nad brzegiem jeziora na głównym placu miejskim pomnik artysty. W Montreux znajduje się także założone przez zespół Queen słynne studio nagraniowe Mountain Studios, w którym nagrywały albumy takie sławy muzyki rozrywkowej jak Queen, Deep Purple, The Rolling Stones czy David Bowie. Każdego roku w mieście organizowany jest jeden z najważniejszych festiwali jazzowych na świecie zwany Montreux Jazz Festival. Po raz pierwszy impreza ta zorganizowana została w 1967 roku przez Claudea Nobsa, Géo Voumarda i René Langela

Ciekawostki
- W 1971 roku w czasie gdy Deep Purple nagrywało swój album Machine Head, w Montreux trwał koncert w czasie którego występował Frank Zappa. Jeden z jego fanów wystrzelił z pistoletu sygnałowego racę od której zajęło się ogniem miejscowe kasyno. Walka z pożogą trwała przez całą noc. Płonącemu budynkowi przyglądali się członkowie zespołu Deep Purple - co następnie opisali w piosence zatytułowanej "Smoke on the Water", która stała się wielkim przebojem.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas