Orlean (Orléans)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Centralny
Populacja: 113 130
Powierzchnia: 27 km²
Strona Internetowa: www.orleans.fr
GPS: N: 47°54'4.99", E: 1°54'14.31"
Orlean
Orlean to miasto w środkowej Francji, położone nad rzeką Loarą. Swoją sławę zawdzięcza francuskiej bohaterce narodowej i zarazem świętej Kościoła katolickiego - Joannie d'Arc (1412-1431) zwanej także często Dziewicą Orleańską. To właśnie tutaj w czasie wojny stuletniej odparła ona atak wojsk angielskich i kierowana przez Boga poprowadziła francuską armię do wielkich zwycięstw. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to istniała tu celtycka osada Cenabum. W 52 roku p.n.e. w czasie antyrzymskiego powstania została ona zdobyta i zniszczona przez wojska Cezara. Miasto odbudowane zostało w III wieku przez cesarza Lucjusza Domicjusza Aureliana (214-275) i nazwane na jego cześć Civitas Aureliani (przekształcone później w Orlean). Pod koniec V wieku Orlean został zdobyty przez Franków. W XVI wieku podczas wojen religijnych Orlean został zajęty przez przez hugenotów (wyznawcy kalwinizmu we Francji). Przed katolikami broni się aż do 1572 roku kiedy to po masakrze w noc św. Bartłomieja miasto zostało poddane. W 1594 roku Orlean został włączony do Królestwa Francji. W czasie II wojny światowej w 1940 roku centrum miasta zostało zniszczone w skutek niemieckich nalotów bombowych. Gruntowna odbudowa miasta została przeprowadzona w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Orleanu należą m.in. średniowieczna gotycka katedra Świętego Krzyża (Cathédrale Sainte-Croix), renesansowy budynek Hotelu Groslot, kościół St. Euverte, Muzeum Sztuk Pięknych, XV wieczny kościół St. Aignan, Hotel Cabu oraz znajdujący się przy placu de Gaulle'a przekształcony obecnie w muzeum Dom Joanny d'Arc (Maison de Jeanne d'Arc). W mieście znajduje się także mnóstwo pomników poświęconych bohaterce.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1719 roku ówczesny król polski Stanisław Leszczyński (1677-1766) został zmuszony do opuszczenia kraju i wyjechał najpierw do Niemiec, a później do Francji gdzie spędził 14 lat swojego życia. W czasie swojego pobytu zrobił dla Francji dwa prezenty, oba z dziedziny dobrego smaku. Wymyślił przepis na zupę cebulową oraz rozbudował Nancy.
Reklama
Polub nas