Zamek Kuckuckstein (Schloss Kuckuckstein)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj związkowy: Saksonia
Miejscowość: Liebstadt
Strona Internetowa: www.schlosskuckuckstein.de
GPS: N: 50°51'48.39", E: 13°51'30.10"
Zamek Kuckuckstein
Liebstadt to małe miasteczko we wschodnich Niemczech (Saksonia), położone około 40 km w kierunku południowym od Drezna. Jego największą atrakcją jest usytuowany na malowniczym skalistym wzniesieniu (364 metry n.p.m.) średniowieczny Zamek Kuckuckstein. Najstarsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z początków XV wieku, jednak przypuszcza się, że już w X wieku znajdowała się tu warowna przygraniczna strażnica. Do 1651 roku zamek znajdował się w rękach rodziny Bünau.
Podczas Wojny Trzydziestoletniej (1618-1648) na skutek działań zbrojnych zamek został częściowo uszkodzony. Odbudowany, w drugiej połowie XVII przeszedł w posiadanie szlacheckiej saksońskiej rodziny von Carlowitz w której rękach pozostawał aż do pierwszej połowy XX wieku. W latach 1796-1802 wnętrza zamku zostały przebudowane w neogotyckim stylu. W tym okresie gościły tu także liczne znamienite osobistości. W 1813 roku w czasie swoich kampanii stacjonował tu także Napoleon Bonaparte.
Po II wojnie światowej zamek został skonfiskowany przez państwo. W latach 50 XX wieku w jego wnętrzach urządzone zostało muzeum wolnomularstwa.