Zamek Roquetaillade (Château de Roquetaillade)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Nowa Akwitania
Miejscowość: Mazères
GPS: N: 44°29'33.00", W: 0°16'11.00"
Zamek Roquetaillade
Zamek Roquetaillade - panorama
Mazères to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej Francji, położona około 15 km w kierunku południowym od miasta Langon. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w zachodniej części miasteczka okazały Zamek Roquetaillade (Château de Roquetaillade). Jego budowa rozpoczęła się na początki XIV wieku z inicjatywy francuskiego kardynała Gaillarda de la Mothe. Wtedy to otrzymał on zgodę na budowę od angielskiego króla Edwarda I, któremu podlegała wówczas Akwitania oraz wsparcie finansowe ze strony swego wuja, papieża Klemensa V. Zamek przybrał wówczas formę, którą z niewielkimi zmianami zachował do czasów współczesnych i był jednym z tzw. zamków klementyńskich, zbudowanych przez rodzinę papieża. Pierwsza większa przebudowa warownia miała miejsce w XVII wieku. Wtedy to uzyskała ona liczne renesansowe elementy w tym m.in. większe okna oraz zachowany do dziś kominek w jednym z wnętrz. Kolejna przebudowa przeprowadzona została w XIX stuleciu i nadała budowli oraz jej wnętrzom neogotycki charakter. Struktura zamku odzwierciedla w dużej mierze typową architekturę średniowiecznych zamków. Budowla składa się z kwadratowego korpusu głównego z sześcioma wieżami oraz centralnie położonym donżonem. Wieże zakończone są blankowaniem. Zamek posiada lochy i dawniej otoczony był głęboką fosą. W środku zachował się oryginalny wystrój neogotyckich wnętrz z drugiej połowy XIX wieku oraz częściowo elementy architektoniczne z XVII stulecia. W bezpośrednim sąsiedztwie warowni znajduje się kaplica oraz XIX wieczny domek.

Ciekawostki
- Nazwa Roquetaillade w wolnym tłumaczeniu oznacza wydrążony w kamieniu co nawiązuje do licznych grot, jakie znajdowały się w okolicach zamku.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas