Zamek Brunico (Castello di Brunico)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Trydent-Górna Adyga
Miejscowość: Brunico
GPS: N: 46°47'39.75", E: 11°56'22.72"
Brunico to popularny kurort narciarski i zarazem miasto w południowych Włoszech, położone na terenie Południowego Tyrolu w dolinie Val Pusteria. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest górujący nad miastem średniowieczny zamek biskupi. Najstarsze historyczne wzmianki o warowni pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, kiedy to wymieniany był w dokumentach jako Castrum Bruneke. Fundatorem zamku był pochodzący ze szlacheckiej Szwabskiej rodziny biskup Bruno von Kirchberg.
W pierwszej połowie XIV wieku przeprowadzona została pierwsza rozbudowa warowni. Do XIX wieku z małymi przerwami warwonia spełniała rolę rezydencji biskupiej.
W 2011 roku w murach zamku otwarte zostało Muzeum Ripa będące jednym z pięciu górskich muzeów założonych przez znanego współczesnego włoskiego podróżnika i alpinistę Reinholda Messnera (projekt MMM - Messner Mountain Museum). Tematem Przewodnim ekspozycji muzealnej będzie kultura oraz codzienne życie ludności i plemion zamieszkujących regiony górskie w różnych zakątkach świata.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włochy są silnie podzielone pod względem kulturalnym i gospodarczym na bogatą przemysłową Północ i słabiej rozwinięte Południe (Mezzogiomo). Podział ten doprowadził wręcz do tego, że Włochy postrzegają Południe jako własny Trzeci Świat czyli źródło taniej, migrującej siły roboczej.
Reklama
Polub nas