Zamek Firmiano (Castel Firmiano)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Trydent-Górna Adyga
Miejscowość: Bolzano
GPS: N: 46°28'49.00", E: 11°18'19.40"
Zamek Firmiano
Południowy Tyrol to kraina pięknych górskich krajobrazów a także i usytuowanych na szczytach licznych średniowiecznych warownych zamków. Jednym z nich są znajdujące się na obrzeżach Bolzano malownicze ruiny Zamku Firmiano. Najstarsze historyczne wzmianki o warowni pochodzą z X wieku. Stanowiła ona wówczas własność biskupów Trydentu. W XV wieku tereny te wraz z zamkiem dostały się we władanie Habsburgów. Wtedy też z polecenia ówczesnego regenta Tyrolu - Zygmunta Habsburga warownia została przebudowana w monumentalną przypominającą swoim kształtem koronę - monumentalna twierdzę. To właśnie z tego okresu pochodzi niemiecka nazwa zamku Schloss Sigmundskron (Korona Zygmunta).
Obecnie w murach Zamku Firmiano urządzone zostało jedno z pięciu górskich muzeów założonych przez znanego współczesnego włoskiego podróżnika i alpinistę Reinholda Messnera (projekt MMM - Messner Mountain Museum). W muzeum zgromadzone zostały liczne rzeźby, znaleziska oraz pamiątki jakie Messner zgromadził podczas swoich licznych górskich wypraw i wspinaczek. Jako pierwszy w historii alpinizmu zdobył Koronę Himalajów. Muzeum stanowi także jedno z ulubionych miejsc spotkań alpinistów z całego świata.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włochy są silnie podzielone pod względem kulturalnym i gospodarczym na bogatą przemysłową Północ i słabiej rozwinięte Południe (Mezzogiomo). Podział ten doprowadził wręcz do tego, że Włochy postrzegają Południe jako własny Trzeci Świat czyli źródło taniej, migrującej siły roboczej.
Reklama
Polub nas