Twierdza Fenestrelle (Forte di Fenestrelle)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Bunkry, Twierdze
Region: Piemont
Strona Internetowa: www.fortedifenestrelle.com
GPS: N: 45°1'49.33", E: 7°3'34.35"
Monumentalna Twierdza Fenestrelle usytuowana jest na terenie malowniczej alpejskiej doliny Chisone (Valle del Chisone) w pobliżu francuskiej granicy. Wzniesiona została w XVIII wieku przez Sabaudów (dynastia panująca w Sabaudii i Piemoncie w latach 1000-1732) i jej zadaniem była ochrona Księstwa Piemontu przed francuskimi najazdami. Jej budowa trwała przeszło 120 lat. Cały kompleks liczy sobie blisko 3 kilometry przy różnicy wysokości przekraczającej 630 metrów i stanowi największe tego tupu warowne założenie na terenie Włoch. Na szczyt twierdzy prowadzi wąski zadaszony korytarz w którym do pokonania czeka na zwiedzających około 4 tysiące schodów.
Forteca wykorzystywana była także jako miejscowe więzienie. W okresie międzywojennym znajdował się tu skład broni.
Po II wojnie światowej opuszczona twierdza zaczęła popadać stopniowo w ruinę. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przeprowadzone zostały pierwsze prace konserwatorskie po których udostępniono fort dla zwiedzających.
Zwiedzanie fortu z przewodnikiem zajmuje około 3 godziny.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Włoszech w rejonie miasta Loreto uprawia się tak dużo winnej latorośli, że wytwarza się z niej nie tylko wspaniałe czerwone i białe wino, ale także kremy do twarzy i balsamy do ciała. Producenci twierdzą, że podobno działają odmładzająco.
Reklama
Polub nas