Wiadukt Garabit (Viaduc de Garabit)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Mosty i wiadukty
Region: Owernia-Rodan-Alpy
Strona Internetowa: www.garabit.com
GPS: N: 44°58'31.53", E: 3°10'37.82"
Wiadukt Garabit
Wiadukt Garabit - panorama
Viaduc de Garabit to żelazny most kolejowy, położony w pobliżu miejscowości Ruynes-en-Margeride w dolinie Garabit nad rzeką Truyere. Wybudowany został w latach 1880-1884 według projektu znanego francuskiego budowniczego i architekta Gustawa Eiffela. Przeprawa ma przeszło 565 metrów długości (główne przęsło ma rozpiętość 165 m), a najwyższy z jej filarów osiąga prawie 80 metrów wysokości. Podczas otwarcia w 1884 roku, była to najwyższa tego typu konstrukcja na świecie.

Ciekawostki
- W 1976 roku wiadukt posłużył jako tło do filmu pod tytułem The Cassandra (Skrzyżowanie Kassandra). Obraz ten opowiada historię pasażerów pociągu w którym pojawia się groźna choroba zakaźna. Władze postanawiają wysłać pociąg na kwarantannę do jednego z polskich miast. Jednak na przeszkodzie pojawia się stary (nie używany od 40 lat) i zdezelowany most zwany Kassandrą. Mostem tym jest właśnie Wiadukt Garabit.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas