Strasburg - panorama

Strasburg to zabytkowe miasto w północno-wschodniej części Francji, położone nad rzeką Ren oraz jej dopływem Ill w bezpośrednim sąsiedztwie niemieckiej granicy. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to na wyspie Grand Ile (Wielka Wyspa) Celtowie założyli jedną ze swoich osad i nazwali ją Argentorate (wodna twierdza). Strategiczne walory tego miejsca docenili także Rzymianie zakładając w miejscu dawnej wioski obozowisko dla drugiego legionu Augusta. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych spowodowało, że niewielka osada bardzo szybko rozrosła się w znaczący ośrodek miejski. Od skrzyżowania dróg pochodzi także obecna nazwa miasta - Strateburgen - twierdza dróg. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Franków, a w 1262 roku Strasburg uzyskał status wolnego miasta Rzeszy. Silnej pozycji ekonomicznej i politycznej miasta Strasburga nie były w stanie zaszkodzić nawet wojny religijne. W owym czasie miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków myśli humanistycznej. Po wojnie trzydziestoletniej (konflikt trwający od 1618 do 1648 roku pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a katolicką dynastią Habsburgów) miasto zostało zajęte przez zbrojne oddziały Ludwika XIV i ogłoszone królewskim wolnym miastem (co wkrótce okazało się jedynie frazesem). Stan rzeczy diametralnie zmienił się wraz z nadejściem rewolucji francuskiej, kiedy to miastem zawładnął terror. Kolejne ożywienie gospodarcze nadeszło wraz z wybuchem rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Wtedy to m.in. doprowadzono do miasta doprowadzono linię kolejową, a także wybudowano nowy most na Renie. W 1870 roku po blisko dwu miesięcznym oblężeniu Strasburg został zdobyty i zajęty przez wojska Niemieckie. W ich rękach miasto pozostawało aż do listopada 1918 roku. Najtragiczniejszy okres w dziejach Strasburga przypadł na okres II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich nalotów zniszczona została przeszło połowa całej zabudowy miejskiej. Po wojnie miasto zostało pieczołowicie odbudowane i już w 1949 roku stało się siedzibą Rady Europy, której głównym zadaniem miało być zjednoczenie skłóconego wojną starego kontynentu. Obecnie Strasburg stanowi stolicę oraz główny ośrodek gospodarczy i polityczny Alzacji. Metropolia jest jednocześnie jedną z trzech stolic zjednoczonej Europy. Swoje siedziby mają tu m.in. Parlament Europejski, Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka czy Eurokorpus.

Strasbourg - Plan

Zwiedzanie

Serce Strasburga stanowi położona na rzece Ill rozległa wyspa Grand Ile (Wielka Wyspa). Jej dominującą budowlą jest monumentalna (142 metrowa) gotycka katedra Notre-Dame. Budowa świątyni rozpoczęta została w XI wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. Mimo, że posiada ona ukończoną jedną wieżę to wykonana z różowego piaskowca fasada uchodzi za prawdziwe dzieło sztuki (idealny przykład czystego gotyku). We wnętrzu katedry warto zwrócić uwagę na usytuowaną pod prezbiterium XII wieczną romańską kryptę, pięknie zdobiony XV wieczny prospekt organowy oraz zdobiące okna kościoła witraże. Ciekawostkę stanowi także pochodzący z końca XVI stulecia wysoki na 18 metrów zegar astronomiczny. Pokazuje on nie tylko dokładną godzinę z dniami tygodnia, ale też fazy księżyca i znaki zodiaku. Pozostałe ważne zabytki Strasburga to m.in. XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, spinający brzegi rzeki Ill średniowieczny most z dwoma wieżami strażniczymi (Ponts Couverts), XVIII wieczny pałac Rohan (obecnie siedziba Muzeum Katedralnego), XVI wieczna kamienica Kammerzell, Pałac Rady Europy, budynek dawnej komory celnej oraz liczne zabytkowe kościoły. Miasto pełni rolę także europejskiej stolicy luksusowych hoteli, biurokratów i tłumaczy. Swoje siedziby mają tu takie instytucje jak m in. Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz obradujący w monumentalnym Palais de l'Europe Parlament Europejski. W 1988 roku zabytkowa część Strasburga została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W 1725 roku w miejscowej katedrze odbył się ślub francuskiego króla Ludwika XV z córka króla Stanisława, Marią Leszczyńską;
  • Przez blisko 400 lat wieża katedry w Strasburgu pozostawała najwyższa budowlą Europy. Wyższa okazała się dopiero wzniesiona w 1889 roku Wieża Eiffla.

mail

Multimedia