Jaskinie Bétharram (Grottes de Bétharram)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Region: Nowa Akwitania
Strona Internetowa: www.betharram.com
GPS: N: 43°6'4.61", W: 0°11'38.55"
Jaskinie Bétharram
Jaskinie Bétharram - panorama
Jaskinie Bétharram odkryte zostały w 1810 roku i jako jedne z pierwszych grot w Europie już w 1903 roku zostały udostępnione dla zwiedzających. Od samego początku jaskinia wyposażona była w oświetlenie elektryczne, co na tamte czasy było rzadko spotykanym luksusem.
Całkowita podziemna trasa turystyczna rozlokowana na pięciu poziomach ma prawie 3 km długości a jej pokonanie zajmuje około półtorej godziny.
Pod ziemią turyści zobaczyć mogą powstałe w ciągu milionów lat zachwycające formacje skalne. Niektóre z nich przypominają swoim kształtem rzeczy znane z życia codziennego jak np: minaret czy wielki dzwon. Przez dno jaskini przepływa rzeka dlatego część trasy pokonuje się barką co stanowi dodatkową atrakcję.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Reklama
Polub nas