Jaskinie Bétharram (Grottes de Bétharram)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Region: Akwitania
Strona Internetowa: www.betharram.com
GPS: N: 43°6'4.61", W: 0°11'38.55"
Jaskinie Bétharram
Jaskinie Bétharram - panorama
Jaskinie Bétharram odkryte zostały w 1810 roku i jako jedne z pierwszych grot w Europie już w 1903 roku zostały udostępnione dla zwiedzających. Od samego początku jaskinia wyposażona była w oświetlenie elektryczne, co na tamte czasy było rzadko spotykanym luksusem.
Całkowita podziemna trasa turystyczna rozlokowana na pięciu poziomach ma prawie 3 km długości a jej pokonanie zajmuje około półtorej godziny.
Pod ziemią turyści zobaczyć mogą powstałe w ciągu milionów lat zachwycające formacje skalne. Niektóre z nich przypominają swoim kształtem rzeczy znane z życia codziennego jak np: minaret czy wielki dzwon. Przez dno jaskini przepływa rzeka dlatego część trasy pokonuje się barką co stanowi dodatkową atrakcję.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1719 roku ówczesny król polski Stanisław Leszczyński (1677-1766) został zmuszony do opuszczenia kraju i wyjechał najpierw do Niemiec, a później do Francji gdzie spędził 14 lat swojego życia. W czasie swojego pobytu zrobił dla Francji dwa prezenty, oba z dziedziny dobrego smaku. Wymyślił przepis na zupę cebulową oraz rozbudował Nancy.
Reklama
Polub nas