Triawna (Трявна)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Gabrowo
Strona Internetowa: www.tryavna.bg
GPS: N: 42°52'1.09", E: 25°29'30.33"
Triawna
Triawna - panorama
Triawna to zabytkowe miasteczko w środkowej Bułgarii, położone w dolinie rzeki Triewnenskiej na północnych stokach Starej Płaniny. Jego Historia sięga XII wieku kiedy to wokół wybudowanej z polecenia bułgarskiego cara Kałojana drewnianej cerkwi zawiązała się niewielka osada. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od rosnących w okolicy bujnych traw. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego przez Bałkany do Konstantynopola sprzyjało sprzyjało dynamicznemu rozwojowi Triawny. Nie zastopowała go także wielowiekowa okupacja turecka. Brak urodzajnych ziem w pobliżu przyczynił się tu do rozkwitu rzemiosła oraz sztuk pięknych, które w ciągu wieków stały się głównym zajęciem i utrzymaniem miejscowej ludności. W XVII wieku w Trawinie założona została słynna Triewnenska Szkoła Zdobnicza, specjalizujących się w ikonopisaniu, snycerce a także malarstwie. Placówka ta znana i ceniona była także w sąsiedniej Rumunii, Serbii i Turcji.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w miasteczku zachowało się przeszło 140 zabytkowych budynków powstałych głównie w okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego (przełom XVIII i XIX wieku). Budowle te stanowią dziś unikalny na skale krajową rezerwat architektoniczny. Serce Triawny stanowi plac Kapetan Diado Nikoła wokół którego rozlokowanych jest większość zabytków Trawiny. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in. XII wieczną (odbudowaną w 1819 roku) cerkiew św. Michała Archanioła, wzniesioną w 1814 roku wieżę zegarową, dom rodzinny pierwszego bułgarskiego chemika Pencho Nikolova Raikova, pochodzący z 1836 roku drewniany budynek starej szkoły, XIX wieczny kamienny most Kiwgiren (Durszlakowy), Muzeum Ikon oraz dom Angeła Kynewicza.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Reklama
Polub nas